Severna Koreja prikazala je, na proslavi povodom 105. rođendana osnivača te zemlje, novu vrstu raketa dugog dometa koje se lansiraju sa podmornice.
To je prvi put da je Severna Koreja predstavila tu vrstu rakete, koja ima domet 1.000 kilometara.
Severnokorejski lider Kim Džong Un, na proslavi 105. rođendana svog dede Kim Il Sunga, nosio je tamno odelo, izgledao je opušteno i smejao se sa saradnicima, dok je posmatrao veliku paradu povodom "Dana sunca" na glavnom trgu u Pjongjangu, prenosi Rojters.
Thousands of soldiers in North Korea march during a military parade as the country celebrates the Day of the Sun https://t.co/Qndq8eZHP6pic.twitter.com/8ark5yHkbr
— CNN (@CNN) April 15, 2017
Kako se navodi, tokom parade, vojnici su marširali, a mogli su se videti i tenkovi, sistemi za lansiranje raketa i druge vrste naoružanja, dok su avioni u 105 formacija preletali iznad glava prisutnih.
Jedan od bliskih saradnika severnokorejskog lidera ponovio je upozorenje SAD tokom parade na prepunom trgu.
"Ukoliko SAD nastave sa provokacijama prema nama, naša revolucionarna snaga će se odmah suprotstaviti napadima", rekao je on.
Za razliku od nekih drugih parada, na ovoj nisu bili prisutni kineski zvaničnici.
My first, quick take: North Korea's 2017 Military Parade Was a Big Deal. Here Are the Major Takeaways https://t.co/jBiTi2D1bSpic.twitter.com/W8UP06MSou
— Ankit Panda (@nktpnd) April 15, 2017
Kina je glavni saveznik Severne Koreje, ali se izjasnila protiv severnokorejskih raketnih i nuklearnih proba i podržala sankcije UN protiv te zemlje.
Prethodno je američka televizija NBC Newsz, pozivajući se na upućene obaveštajne američke zvaničnike, objavila da su SAD spremne da pokrenu preventivni udar konvencionalnim naoružanjem na Severnu Koreju ukoliko dođe do još jednog nuklearnog testa.
Pentagon nije želeo da komentariše tvrdnje američke televizije.
Američki obaveštajni zvaničnici su dodali da su postavljena dva razarača SAD 480 kilometara od obale Severne Koreje koji imaju mogućnost lansiranja krstarećih raketa "tomahavk" na teritoriju te zemlje.
Predsednik SAD Donald Tramp rekao je u četvrtak da Pjongjang predstavlja problem "koji će biti sređen" i dodao da veruje da će kineski lider Si Đinping "raditi veoma naporno" da pomogne u rešavanju tog izazova.
Tramp je jasno stavio do znanja Severnoj Koreji da neće tolerisati određene poteze i da neće unapred najavljivati odluke SAD, saopštio je portparol Bele kuće Šon Spajser.
Južnokorejski ministar spoljnih poslova Jun Bjung Se je, ipak, izrazio uverenje da će se Vašington konsultovati sa Seulom ukoliko razmatra "preventivni napad" na Severnu Koreju.
U telefonskom razgovoru s Trampom, kineski predsednik se založio za mirno rešenje rastućih tenzija na Korejskom poluostrvu i obustavljanje nuklearnog programa Pjongjanga.
Tako je i kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji upozorio da ne može biti pobednika u ratu između SAD i Severne Koreje, i pozvao obe strane da prekinu sa međusobnim provokacijama i pretnjama kako situacija ne bi izmakla kontroli.
Za mirno rešavanje tenzija založila se i nemačka kancelarka Angela Merkel pozivajući SAD i Kinu da izvrše politički pritisak na Severnu Koreju zbog njenog nuklearnog programa.
Oglasio se i Kremlj koji je saopštio da prednost daje diplomatskom rešavanju svih kriza, uključujući i onu na Korejskom poluostrvu.
I dok rastu strahovanja da je Severna Koreja na ivici šeste nuklearne probe, japansko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da održava "visok nivo nadzora" i da "preduzima sve moguće mere" kako bi odgovorilo na svaku moguću nepredviđenu situaciju na korejskom poluostrvu.
Premijer te zemlje Šinzo Abe upozorio je da je moguće da je Severna Koreja sposobna da proizvede rakete sa nervnim gasom sarinom.
"Glas Amerike" je, pozivajući se na saopštenje američke vlade i "drugih izvora", objavio da je Severna Koreja postavila uređaj u tunel, koji bi mogao da bude detoniran u subotu, a možda i ranije.
Istovremeno, sajt "38 Nord", koji vodi američko-korejski institut Fakulteta za napredne međunarodne studije pri Džon Hopkins univerzitetu, javio je da fotografije Pungi-ri poligona za nuklearne testove, koje je napravio komercijalni satelit u sredu, pokazuju stalnu aktivnost oko severne kapije, novu aktivnost u administrativnoj oblasti i nekoliko članova osoblja oko komandnog centra.
Sve to se događa dok se američki nosač aviona USS Karl Vinson približava korejskom poluostrvu, primećuje Rojters.
Severna Koreja najavila je snažan odgovor na svaku vojnu akciju koja bi mogla da usledi posle odluke ratne mornarice SAD da pošalje nosač aviona i njegovu flotu u vode kod Korejskog poluostrva.
Severna Koreja ove godine je testirala nekoliko raketa, od kojih poslednju 5. aprila.
Peti nuklearni test Pjongjang je izveo 9. septembra prošle godine.