Predsedavajuća Predstavničkog doma Kongresa SAD, Nensi Pelosi, danas je obavestila američkog predsednika Donalda Trampa da mu neće biti dozvoljeno da održi govor o stanju nacije u toj kući.
Tramp ne može pred kongresmene sve dok se ne okonča delimična blokada rada vlade, koju je izazvao upravo Tramp neodobravanjem finansiranja.
U pismu upućenom Trampu, Pelosi je navela da ga obaveštava da Predstavnički dom neće razmatrati rezoluciju kojom bi predsedniku, kao prvom čoveku izvršne vlasti, bilo dozvoljeno da održi taj govor u najvišem zakonodavnom telu, sve dok vlada ne bude odblokirana, javio je Rojters.
Predsednik Sjedinjenih Država, Donald Tramp, je ranije danas u pismu Nensi Pelosi poručio da se raduje govoru o stanju nacije pred Kongresom 29. januara.
Dve godine Donalda Trampa: Afere, ostavke, blokada
"Bilo bi veoma tužno kada govor o stanju nacije ne bi bio održan na vreme i što je još važnije - na pravoj lokaciji", naveo je Tramp u pismu koje je objavila Bela kuća, prenosi Rojters.
Nensi Pelosi je prvo zamolila Trampa da razmotri odlaganje svog govora pred Kongresom i kao razloge za to navela "potencijalne bezbednosne probleme" usled delimične blokade rada vlade.
Kako se on oglušio o molbu, samo mu je stiglo obaveštenje da nije poželjan.
Tramp se na Twitteru požalio svetu da mu je onemogućeno da održi govor i da će "prirediti alternativni događaj".
"To je sramota", reagovao je Tramp na tu odluku Pelosi, prenosi Rojters.
Predsednik je u obavezi po Ustavu da Kongresu podnese godišnji izveštaj o stanju nacije, koji se uveliko direktno prenosi širom SAD.
Federalna vlada je blokirana jer nema novca za redovan rad i plate službenika zbog natezanja demokratske većine u donjem domu Kongresa i predsednika Trampa oko izgradnje zida protiv imigranata iz Meksika.
PROTEST SLUŽBENIKA U VAŠINGTONU
Nekoliko stotina službenika koji rade u američkih saveznim organima i nisu dobili platu zbog delimične blokade rada državnih institucija, protestovalo je danas ispred zgrade Kongresa u Vašingtonu.
Oko 500 službenika je tokom protesta izdvojilo simbolično 32 minuta da stoje u tišini jer puna 32 dana traje delimična blokada izazvana nesuglasicama između zakonodavne i izvršne vlasti.
Skup je održan na poziv sindikata.
Delimičnom blokadom rada saveznih organa obuhvaćeno je oko 800.000 zaposlenih širom SAD koji su na prinudnom odmoru ili rade bez novčane nadoknade.
Američki Senat sutra treba da se dogovori o tekstu kojim bi se ukinula ta blokada koja traje od 22. decembra i utiče na ekonomiju ali i na moral.