• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kronikel Herald: NATO je malj i pretnja svetskom miru

Autor mondo.rs

NATO je rušilački malj čije su vojne intervencije povećale nestabilnost i nesigurnost u istočnoj Evropi, severnoj Africi i na Bliskom istoku, piše kanadski list "Kronikel herald" (The Chronicle Herald).

U autorskom tekstu Tamare Lorinc pod naslovom "NATO je rušilački malj i Kanada treba da se povuče iz Alijanse", ukazuje se da Alijansa krši odredbe međunarodnog prava i potkopava UN, te da su Kanađani u pravu što se protive članstvu u NATO-u.

Autorka ističe da je bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, a uz učešće Kanade, jedna od akcija rušenja, destrukcije i haosa za koje je NATO odgovoran.

"Više od 10.000 bombi je bačeno tokom 78 dana bombardovanja, čime je uništena civilna infrastruktura. Poginulo je oko 2.000 nevinih civila, a više od 200.000 Srba je raseljeno iz svojih kuća", navodi se u tekstu.

U tekstu se podseća na izjavu nekadašnjeg ambasadora Kanade u Jugoslaviji, Džejmsa Bizeta, da je NATO bombardovanje predstavljalo grubo kršenje međunarodnog prava i da je Kanada počinila ratni zločin.

Prva "unutra", zašto ne i prva "napolje"

Autor piše da je Kanada 1949. godine bila jedna od 12 zemalja osnivača Alijanse, te da sada treba da bude prva koja će iz te organizacije da izađe. "Umesto toga, Kanada treba da uloži diplomatske napore u okviru međunarodne zajednice na postizanju razoružanja, rešavanja problema klimatskih promjena i ostvarivanja suštinskih razvojnih ciljeva, odnosno najhitnijih izazova sa kojima se čovek danas suočava", zaključuje se u tekstu.

Bizet je 2017. godine rekao da je bombardovanje Srbije uspostavilo opasan obrazac koji je Alijansa kasnije slijedila u Iraku, Libiji, Siriji i Ukrajini.

"Ovaj model agresivnih intervencija NATO-a predstavlja najveću pretnju miru i bezbednosti danas u svetu", rekao je Bizet, kome je kasnije kanadski šef diplomatije zabranio ulaz u Ambasadu u Beogradu i komunikaciju sa drugim diplomatama.

Libija je zemlja u kojoj trenutno vlada haos za koji je direktno odgovorna rušilačka vojna intervencije Alijanse 2011. godine, piše list i podsjeća da su SAD i članice NATO odbacile mirovni plan Afričke unije, koji je podržao tadašnji libijski vođa Moamer Gadafi.

"Umesto toga, NATO je pokrenuo vojnu kampanju pod vođstvom komandanta Kanađanina Čarsla Bušara", piše list i dodaje da je, prema podacima Hjuman rajts voča, više od 7.700 precizno navođenih bombi palo na Libiju za sedam meseci i ubilo stotine civila.

Osim toga, podseća list, NATO je podržao i naoružao pobunjenike koji su ubili Gadafija 2011. godine i koji se danas bore da zbace vladu u Tripoliju, koju su podržale UN.

U tekstu se navodi i da je Misija NATO u Avganistanu praktično propala nakon 18 godina i da najveći deo zemlje kontrolišu talibani.

"Avganistanska vojska i policija, koje su obučavali pripadnici Alijanse, su neefikasne i korumpirane", navodi list i dodaje da nezakonitu centralnu vladu čine ratne vođe koje su finansirale i naoružale zapadne sile tokom rata, kao što je zloglasni Abdul Rašid Dostum.

List navodi da Kanada, pod pokroviteljstvom NATO-a, trenutno komanduje borbenom grupom Alijanse u Letoniji i obučava vojsku u Ukrajini, dok je prošle godine učestvovala u najvećim vojnim vežbama duž granica sa Rusijom.

"Akcije i širenje Alijanse u tom regionu opasno provociraju Rusiju i podstiču novi hladni rat", navodi list.

MILIJARDE U NOVOJ TRCI NAORUŽAVANJA

U tekstu se ističe da "udarne pesnice NATO-a" SAD, Britanija i Francuska troše milione na modernizaciju nuklearnog arsenala.

"Zbog članstva u Alijansi, Kanada i druge saveznice odbile su da se pridruže novom Sporazumu UN o zabrani nuklearnog oružja. Oslanjanje Alijanse na oružje za masovno uništenje predstavlja ozbiljan rizik za kolektivnu bezbednost", ukazuje se u tekstu.

Prema deklaraciji sa samita u Velsu 2014. godine, članice Alijanse dogovorile su da povećaju vojne budžete na dva odsto BDP-a do 2024. godine.

"Prošle godine, 29 članica Alijanse potrošilo je više od jedan trilion dolara na svoje vojske. Nasuprot tome, od 2014. godine Rusija je smanjila vojni budžet za 20 odsto i potrošila je samo 66 milijardi dolara godišnje na vojsku. Intenzivan pritisak NATO-a na članice da neproporcionalno povećavaju vojne budžete preusmerava dragocena sredstva sa hitnih socijalnih i ekoloških potreba i projekata", navode se u tekstu.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE