Proizvođači duvana, nezadovoljni stanjem u ovoj industrijskoj grani, kao način zaštite domaće proizvodnje, predložiće smanjenja akciza na cigarete koje u sebi sadrže domaći duvan uz istovremeno povećanje akciza na uvozne cigarete.
"Ne vidimo zašto je problem od tog iznosa vratiti jedan do dva odsto u proizvodnju, jer tako bi se smanjilo i crno tržiše, koje nas vodi u propast", ističe Mitrović za Nezavisne i dodaje da oni nisu zastupljeni u paklici cigareta koliko ni njen celofan.
Prema njegovim riječima, jedan od načina za rješavanje ovog problema je povećanje premije na otkup sirovog duvana, jer onda ne bi bilo interesa za prodaju na crnom tržištu i zaštitila bi se domaća proizvodnja.
Dalje navodi da je otkupna cijena srednje klase duvana virdžinija od oko 3,00-3,20 KM za kilogram suvog duvana veoma mala i da oni u Udruženju odgovorno tvrde da se za tu cijenu ne može proizvoditi. Kao rješenje navode da bi Zakon o duvanu trebalo da prati Zakon o akcizama, kao što je slučaj u državama u okruženju, koje imaju jake industrije duvana.
Prema njihovim riječima, akcize na cigarete iz grupa A i B, koje u svom sastavu sadrže domaći duvan, bi trebalo da iznose 0,50-0,80 KM po paklici, a akcize na cigarete iz grupe C, koje u sebi nemaju domaćeg duvana, bi trebalo povećati do 2,00 KM po paklici.
"Prema ovim proračunima, domaće cigarete bi bile jeftinije i domaći duvan bi se prodavao na našem tržištu, a uvozne cigarete bi punile budžet većim akcizama", rekao je on.
Svetozar Mihajlović, direktor preduzeća "Duvan", koje se bavi otkupom ove biljke, rekao je da Zakon o duvanu BiH predvidio svrstavanje cigareta u grupe, kako bi se forsirala i zaštitila domaća proizvodnja, ali taj zakon nikad nije primijenjen.
"To bi svakako za proizvođače značilo puno i ostavilo bi prostora da se kroz podsticaje i stvaranjem boljih uslova ta proizvodnja podigne na veći nivo", rekao je Mihajlović i dodao da ovaj resurs nije dovoljno iskorišten, već da je zapostavljen, zajedno s proizvođačima.
"Prijedlogom Udruženja proizvođača duvana za smanjenje akcize na cigarete sa domaćim duvanom, imali bismo jeftinije cigarete na tržištu i smanjila bi se siva ekonomija", naglasio je on.
Prema njegovim riječima, strategijom u Ekonomskoj politici se predviđalo da proizvodnja duvana u 2015. godini dostigne nivo od 8.000 tona. Ali, međutim, ove godine bila je niža od 800 tona duvana i praktično ova proizvodnja polako iščezava.
Nataša Krsman, portparol Upravnog odbora UIO BiH, kaže da ukoliko proizvođači duvana žele da promijene akcize, moraju da prođu kroz određenu proceduru.
"Udruženje proizvođača duvana trebalo bi da podnese zahtjev za svoju inicijativu za smanjenje akcize i da ga upute Upravnom odboru UIO BiH na razmatranje. Dalje, na osnovu zahtjeva, UIO bi napravila određene analize", navela je Krsmanova.
Prema njenim riječima, ukoliko se ustanovi da ima osnova za izmjenu akciza, prijedlog ide dalje u proceduru komisijama parlamenta, zatim Savjetu ministara i parlamentu BiH.