• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO: Dignimo glas za Sutjesku!

Autori mondo.ba Autori Milica Kulić

U dvanaest gradova BiH u četvrtak, 22. januara počelo je potpisivanje građanske inicijative i peticije protiv gradnje pet malih hidroelektrana u Nacionalnom parku Sutjeska!

 MONDO: Dignimo glas za Sutjesku! Izvor: MONDO/Milica Kulić

Centar za životnu sredinu Banjaluka danas je pokrenuo potpisivanje peticije pod nazivom "Bitka za Sutjesku", čiji je cilj da se podstaknu nadležne institucije u Republici Srpskoj da obustave plan izgradnje pet malih hidroelektrana u sklopu Nacionalnog parka Sutjeska.

Nacionali park je ugrožen usvojenim prijedlogom Prostornog plana područja posebne namjene za ovo područje, a koji predviđa izgradnju pet mini hidroelektrana u samom srcu zaštićenog parka prirode, rečeno je danas na konferenciji za novinare održanoj u Banjaluci.

Izvor: MONDO/Milica Kulić Nataša Crnković ispred Centra za životnu sredinu istakla je da nastavkom kampanje i pokretanjem peticije žele da podstaknu nadležne institucije da obustave plan izgradnje hidroelektrana i očuvaju ovo područje divljine u srcu Evrope i za buduće generacije.

„Svi građani peticiju mogu da potpišu do 28. januara, a za to vrijeme je potrebno da se skupi 3.000 potpisa, koji će potom biti poslati u Narodnu skupštinu RS. Pored Banjaluke, peticija će se potpisivati u Foči, Bijeljini, Doboju, Prijedoru, Prnjavoru, Novom Gradu, Mrkonjić Gradu, Gradišci, Zelenkovcu, Čelincu i Loparama.“, dodala je Crnkovićeva.

Đorđije Milanović iz Udruženja „Arbor Magna“ je kazao da bi izgradnja malih hidrocentrala na Sustjesci imala negativne posljedice za kompletan eko sistem tog područja.

„Mi smo izdali publikaciju pod simboličnom nazivom 'Bitka za Sutjesku' kako bi se javnost što bolje upoznala sa štetnim posljedicama izgradnje hidroelektrana. Nacinalni park Sutjeska obuhvata 16.000 hektara planinskog područja sa klisurama i kanjonima, dok najvažiniji dio parka čine dvije rijeke Sutjeska i Hrčavka koje bi u potpunosti bile podvrgnute centralama. Iako NP Sutjeska kao i većina ostalih nacionalnih parkova u BiH ne ostvaruje zavidne prihode od turizma, ne treba zaboraviti na kapacitete i netaknutu divljinu kanjona Hrčavke“, rekao je Đorđije Milanović.

Izvor: MONDO/Milica Kulić Isplativost hidroelektrana: Da ili ne?

„Centrale nisu isplative iako to mnogi kroz medije nastoje da dokažu. Apelujemo na građane da ne nasjedaju na priče o potencijalnim novim radnim mjestima jer sa novom tehnologijom ljudi uopšte nisu ni potrebni za rad na takvim mjestima.“ , naglasila je Nataša Crnković.

Ranije je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS odobrilo Studije uticaja malih hidroelektrana na rijekama Sutjeska i Hrčavka na životnu sredinu, nakon čega je Centar za životnu sredinu pokrenuo sudski spor koji je još u toku.

Nacionalni park Sutjeska je najstariji nacionalni park u BiH i jedno od biološki najraznovrsnijih područja u jugoistočnoj Evropi, čiji su biološki najvredniji dijelovi kanjoni i klisure Sutjeske i Hrčavke i strogi prirodni rezervat Perućica - najočuvanija prašuma u Evropi.

Ekipa MONDO portala potpisala je danas peticiju za očuvanje Nacionalnog parka Sutjeska, a ako i vi želite da se izborite za prirodu to možete učiniti do 28. januara u 12 gradova BiH!

Izvor: Igor Manojlović, mondo.ba

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Pa ovi gradovi su u RS-u a ne u BiH

Gordan

Potpisaćemo!!!

MONDO REPORTAŽE