• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Direktorska plata 11.250 KM!

Autor mondo.ba

U državi u kojoj brojni radnici strahuju od otkaza, te da će im plata kasniti, ima i onih koji nemaju glavobolju zbog ovakvih problema, jer mjesečno zarađuju i do 11.250 maraka.

Upravo toliki iznos svakog mjeseca sliva se na račun jednog generalnog direktora, a iskustva pokazuju da, inače, rukovodioci imaju "masne" zarade, prenose "Nezavisne novine".

"Prema istraživanju web stranice plata.ba, najveće neto plate zabilježene su kod zaposlenih na pozicijama u visokom menadžmentu. Jedan generalni direktor ima platu 11.250 KM, marketing direktor zarađuje 5.958 KM, a country menadžer 5.125 KM. Direktor prodaje ima platu od 4.775 KM, a izvršni direktor 4.600 KM", navela je Nermana Ajanović-Hajdarpašić, voditelj Odjela projekata na portalu posao.ba.

Prema njenim riječima, druga kategorija u kojoj su zabilježene visoke plate je IT software kategorija, u kojoj se neto plate kreću do 4.000 maraka.

"Možemo da zaključimo da spoj višegodišnjeg radnog iskustva, te vještina upravljanja i prodaje donosi visoke plate. Pored toga, iskustvo i specijalističke vještine u području razvoja softwarea svakako donose veće šanse za bolju platu", naglasila je Ajanović-Hajdarpašićeva.

Zaposleni u banjalučkoj agenciji "Spektar" kažu da prošle godine, bar na prvi pogled, u ponudi nije bilo izrazito visokih plata u ponudi, kao što je to bio slučaj prethodnih godina.

Sindikalna korpa 1.849 maraka!

Prema podacima Saveza sindikata RS, sindikalna potrošačka korpa u decembru koštala je 1.849 maraka, a u istom mjesecu prosječna plata u RS iznosila je 836 KM. "Dakle, s prosječnom platom moglo se obezbijediti tek oko 45 odsto robe i usluga iz sindikalne potrošačke korpe", naglasila je Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS.

 Razlog je, ističu, taj što su kompanije za najviši menadžment primjenjivale sisteme nagrađivanja, odnosno bonuse koji su vezani za usaglašene ciljeve i njihovo ostvarenje.

"Ono šta možemo istaći, a pripada kategoriji velikih osnovnih plata bez bonusa su: rukovodilac veleprodaje 3.500 KM, direktor prodaje 3.500 KM, menadžer ljudskih resursa 3.200 KM, menadžer logistike 3.200 KM, direktor marketinga 3.200, te programer 3.000 KM", naveo je Miroslav Vukajlović, direktor Agencije "Spektar".

Dok ovi podaci pokazuju da nisu rijetki oni koji u BiH, po svemu sudeći, žive bez finansijskih problema, zvanične statističke informacije, te informacije iz sindikalnih organizacija, ukazuju na to da je stvarnost "običnih smrtnika" sumornija, odnosno da oni jedva sastavljaju kraj s krajem.

"Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u BiH za decembar 2014. godine iznosila je 843 marke", saopštili su iz Agencije za statistiku BiH.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 3

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Prof dr

Sine sine, sta ces biti kad porastes? Bojim se odgovora. Danas je najlakse biti menadzer, sa nekom kupljenom skolom, nekim trogodisnjim "kursom" u Londonu i sl. Nekada je profesija bila cijenjena po trudu i znanju koje u nju ulozis. Zato nam danas ljekare cijene jos samo nase babe i dede, profesore vise ne cijene ni njihovi studenti, drzava nam je u rasulu, a okolo hodaju kojekakvi menadzeri u odijelima i skupim automobilima, a do juce su pili pivo ispred Sindija. Pa ti sine uci skole...

Pape

Nemam ništa protiv toga jer ovo se odnosi uglavnom na uspješne kompanije koje su inače privatne. Nije problem u tim menadžerima, ako vodiš uspješno banku/kompaniju neka ti plata bude koliko god ti daju problem su javna preduzeća čiji direktori primaju velike plate a ne rade ništa, žive na naš račun, a preduzeća guraju u debeli minus.

Nn

Treba ici u skolu :-/

MONDO REPORTAŽE