Jevreji slave Pesah, praznik koji ih podsjeća na izlazak iz egipatskog (misirskog) ropstva pod Mojsijevim vođstvom.
Ovaj praznik naziva se još i praznik proljeća i praznik beskvasnog hljeba.
Izlazak Jevreja iz egipatskog ropstva pod vođstvom Mojsija i primanje 10 Božijih zapovijesti bio je trenutak od kojeg su počeli da se pridržavaju monoteističkih normi napuštajući paganstvo.
Četrdesetogodišnje lutanje pustinjom i mukotrpan život uslovili su ujedinjenje plemena po dolasku u Hanan, a kasnije i stvaranje prve države.
Talmud propisuje da se ne smije kuvati ni jesti iz sudova koji se koriste tokom godine. U nekim porodicama krečila se cijela kuća uoči praznika.
Atmosfera u porodicama Jevreja uoči Pesaha je izuzetna i u Izraelu se pridaje velika pažnja tom prazniku, a pripreme traju danima.
Na svečanoj trpezi obavezno se nalazi pečenje od živine, voće, salata i macot - beskvasni hljeb, te gorke trave koje podsjećaju na težak život u egipatskom ropstvu.
Macot predstavlja glavno obilježje ovog praznika. To je posebna vrsta razvučenog (ravnog) hljeba koja se pravi samo od brašna i vode, te neprekidno miješa tako da ne može uopšte da naraste. Može se praviti mašinski ili ručno.
Tradicionalno, jevrejske porodice okupljale su se prve noći Pesaha na posebnu večeru zvanu "seder" /naziv potiče od hebrejske riječi za "red", i ukazuje na strogo definisan redoslijed odvijanja rituala tokom večere/.
Za postavku stola koristi se najfiniji porcelan i srebro što ukazuje na poseban značaj samog obroka.
Za vrijeme večere, pričaju se posebne priče o izlasku iz Egipta poznate pod imenom "hagada". Tokom večeri ispijaju se i četiri čaše vina u različitim fazama pripovijedanja.
Pesah uvijek pada u proljeće, u subotu, i pokretni je praznik.