Od 2006. do 2014. registrovano je 60 slučajeva u kojima su novinari u BiH fizički napadnuti ili im je prijećeno smrću. Savjet ministara BiH usvojio zaključak od koga novinarska zajednica očekuje mnogo.
Od podizanja optužnice do presude za ugrožavanje novinara, pravosuđu u BiH potrebno je u prosjeku od dvije do dvije i po godine, podaci su Linije za pomoć novinarima, čiji je izvještaj usvojen na sjenici Savjeta ministara BiH.
Najviše su napadani novinari FTV i BHRT, a slijede Nezavisne novine, Dnevni Avaz, RTV Mostar, RTV Alfa, BN TV, Capital.ba, Tacno.net, Start magazin, Oslobođenje.
Napadači su svih profila - od prolaznika, preko kriminalaca, vjerskih službenika do političara i policajaca, piše EuroBlic.
Savjet ministara BiH usvojio je zaključak od koga novinarska zajednica u BiH očekuje mnogo: "Zadužuje se Ministarstvo pravde da preduzima aktivnosti na razvijanju zakonskih propisa kojima će se u bh legislativi dosljedno primjenjivati međunarodne konvencije u vezi sa zaštitom slobode govora i mišljenja".
Mada u Ministarstvu kažu da ga još nisu dobili, sekretar Udruženje BH novinari Borka Rudić tvrdi da nas očekuju izmjene krivičnih zakona.
"Borićemo se za prijedlog Kluba novinara Banjaluka, a to znači krivičnu zaštitu novinara za vrijeme obavljanja zadataka, što je praksa većine zemalja Evrope. Važno je da nas tretiraju kao i druga službena lica. Imali smo devet slučajeva napada riješenih u korist novinara, ali su samo dva tretirana kao krivično djelo", kaže ona.
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović poltičarima u BiH poručila je da je situacija zabrinjavajuća i da oni moraju stati na stranu slobode medija.