Najbolje opremljena vatrogasna jedinica u Republici Srpskoj je u Banjoj Luci, dok u nerazvijenim opštinama, poput Ljubinja, nemaju ni osnovnu opremu potrebnu za gašenje požara – utvrdila je Glavna služba za reviziju javnog sektora u RS.
Analiza MUP RS ukazuje da je 30 odsto vatrogasnih vozila u RS starije od 30 godina, a da se prosječna starost kreće od pet godina u Banjoj Luci, pa sve do 31 godine u Ljubinju, 36 godina u Kotor Varoši i 37 godina u Krupi na Uni.
Osim starosti, u većini vatrogasnih jedinica problem je i nedovoljan broj vatrogasnih vozila.
Iako požari u RS ugrožavaju ljude i materijalna dobra i nanose značajne štete, revizija je utvrdila da strategija, kojom bi se utvrdili strateška opredjeljenja i ciljevi, ključni pravci razvoja u pogledu organizacije i tehničkog opremanja vatrogasnih jedinica i zaštite od požara u cjelini, nije usvojena.
Zakon o zaštiti od požara, kao ključni akt kojim je uređena oblast zaštite od požara, te organizacija i tehničko opremanje vatrogasnih jedinica kao jedan njen segment, kako dodaju, sadrži brojne nejasnoće i nedorečenosti.
"Propisani godišnji program aktivnosti provođenja posebnih mjera zaštite od požara od interesa za RS, koji je trebao biti osnova za tehničko opremanje, nije donosen", ukazano je u izvještaju revizije učinka na temu „Tehničko opremanje vatrogasnih jedinica“ u RS-u za period 2013-2017.
Vatrogasci su, prema podacima MUPRS-a, u tom intervalu intervenisali više od 34.000 puta, nastala direktna materijalna šteta je 25,6 miliona KM, dok zvanični podaci o nematerijalnoj i indirektnoj šteti, koja je sigurno značajna, ne postoje.
U požarima, kao i eksplozijama i havarijama u posmatranom periodu je smrtno stradalo 58 osoba, dok je 14 teže i 46 lakše povrijeđeno.