U BiH je oko 72 odsto hrane koju konzumiraju građani uvezeno, rečeno je danas na prezentaciji spoljnotrgovinske razmjene BiH sa svijetom u prvom polugodištu.
Kada je riječ o agroindustriji, stručni saradnik Sektora za makroekonomiju pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Amila Šehić rekla je da je u prvih šest mjeseci iz BiH izvezeno robe u vrijednosti od 414.727.986 KM, što je manje za 11,76 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz iznosio 1.505.657.642 KM, što je za 0,42 odsto više u odnosu na prvo polugodište 2017.
"Razmjena je rezultirala deficitom od skoro 1,1 milijardu KM. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 28 odsto, a kada posmatramo cjelokupnu spoljnotrgovinsku razmjenu, vidimo da je oko 72 odsto hrane koju konzumiramo uvezeno", istakla je Šehićeva u Sarajevu na prezentaciji za novinare.
Prema njenim riječima, u analiziranom periodu izvezeno je mesa u vrijednosti od 52,2 miliona KM, a uvezena vrijednost od 149,5 miliona KM, tako da pokrivenost uvoza izvozom iznosi 39,6 odsto.
Šehićeva je ocijenila da na ovakve pokazatelje utiče i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, jer je ukidanjem carina tržište BiH "preplavljeno" uvoznom robom koja je znatno ugrozila domaće prizvođače.
BiH je u prvom polugodištu izvezla mlijeka u vrijednosti od 39,5 miliona KM, od čega se 67 odsto ili 26,5 miliona KM odnosi na sterilizovano mlijeko koje ima najnižu tržišnu vrijednost, a uvezeno je mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti od 71,5 miliona KM, od čega je 60 odsto mliječnih prerađevina sa većom dodatom vrijednošću.
Ona smatra da je mliječna industrija BiH takođe oštećena primjenom ovog sporazuma, jer je ovo tržište "preplavljeno" mlijekom i njegovim proizvodima iz EU, te dodaje da je domaćim proizvođačima jedino preostalo da svoje proizvode plasiraju na alternativna tržišta, kao što je region.
Šehićeva je navela da je za šest mjeseci ove godine izvezeno voća i povrća u vrijednosti od 60,3 miliona KM, dok uvezena vrijednost ove robe iznosi 286,5 miliona KM.
"Deficit u ovom sektoru iznosi 226,2 miliona i povećan je u odnosu na prošlu godinu", naglasila je Šehićeva i podsjetila da je počela isporuka jabuka iz BiH u Rusiju, te da je, od kako je izvoz odblokiran, već izvezeno više od 300 tona novog roda jabuke.
Direktor Sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH Momir Tošić rekao je da BiH ima značajan ekonomski potencijal, te da zemlja postaje sve interesantnija za robe i usluge iz EU, čime postaje dio "evropskog lanca vrijednosti".
"Zbog strukturnih slabosti, ograničenog pristupa finansijama, složenog regulatornog okruženja, imamo nisku konkurentnost, visoku nezaposlenost, prisutnost sive ekonomije, i trenutne stope ekonomskog rasta još su daleko od potrebnih da bi se smanjio jaz u odnosu na razvijene ekonomije", istakao je Tošić.