Nakon potpisivanja sporazuma o saradnji Centra za napredne tehnologije iz Sarajeva s Ministarstvom odbrane BiH, prvi bh. dronovi ulaze u novu fazu testiranja
Prema riječima direktora Ensara Mulaosmanovića, ova saradnja je od izuzetne važnosti zbog uzajamne pomoći i mogućnosti da, u okviru projekta “Istraživanje i razvoj dinamičkog sistema - bespilotna letjelica”, inžinjeri Centra koriste piste i potrebnu infrastrukturu Ministarstva.
Podsjetimo, Centar za napredne tehnologije do sada je razvio nekoliko prototipova prvih bh. dronova. Njihova izrada započeta je s ciljem da budu korištene isključivo u civilne svrhe, za praćenje, preveniranje i nadzor požarišta, proučavanje šuma ili mjerenje kvaliteta zraka, ali danas je već izvjesno da će se bh. dronovi moći koristiti i u druge svrhe.
"Zbog rata u Ukrajini mijenja se vojna strategija, cijeli svijet je okrenut ka tome i ne bi bilo dobro da i mi ne razmišljamo o tim stvarima", kaže Mulaosmanović za “Avaz”.
Dodaje da se uporedo radi na razvoju pet bespilotnih letjelica te da će, nakon ugradnje softvera i testiranja, u narednih nekoliko mjeseci biti utvrđena namjena za svaku od njih.
Osim onih na baterije, razvija se i prototip drona s fiksnim krilima koji pogoni benzinski motor, kao i model s vertikalnim uzletom uz pomoć baterije i letom uz pogon na benzinski motor koji se pali na određenoj visini.
"Najveća ograničenja za električne tipove su baterije. Mi možemo komercijalno kupiti baterije, ali naša je namjera da se i to ovdje riješi", pojašnjava Mulaosmanović.
Za serijsku proizvodnju letjelica potrebni su proizvođač i tržište, a kada su u pitanju vojne letjelice, Mulaosmanović očekuje da će se uključiti i fabrike namjenske industrije.
"Nadam se da će “Zrak” izaći na zelenu granu jer ima kapacitete koje možemo koristiti, ali i ostale firme namjenske industrije, kao i privatne firme u ovom sektoru. To nam je naredni korak, ali su nam potrebne fabrike, određene dozvole, pa ćemo u tom pravcu djelovati", ističe Mulaosmanović.
(Avaz/MONDO)