Stručni savjet Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH danas će ponovo razmatrati pravilnik o maksimalnim cijenama lijekova u BiH
Stručni savjet Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH danas će sa predstavnicima Savjeta ministara BiH održati sjednicu na kojoj će biti riječi o pravilniku o cijenama lijekova, potvrdio je Srni predsjednik Savjeta Ivan Prlić.
Članovi Savjeta raspravljaće o prečišćenom tekstu pravilnika i pokušati se dogovoriti o članu deset koji se odnosi na utvrđivanje koeficijenta za obračun cijene lijekova.
"Ako pravilnik danas bude usaglašen, odmah ide u Savjet ministara BiH. Nakon usvajanja biće objavljen u `Službenom glasniku`, a potom će Agencija utvrditi i objaviti cijene lijekova na svojoj internet stranici", rekli su ranije u Agenciji za lijekove.
U Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH Srni je ranije rečeno da su za Prijedlog pravilnika o načinu kontrole cijena prikupljene sve potrebne saglasnosti i mišljenja i upućena Generalnom sekretarijatu Savjeta ministara BiH.
Lideri stranaka koje čine vlast na nivou BiH razgovarali su na jučerašnjem sastanku o smanjenju cijene lijekova.
Savjet ministara BiH je pravilnik o cijenama lijekova u julu skinuo sa dnevnog reda, a u Agenciji kažu da ne znaju razlog.
"BiH je ostala jedina zemlja bez ovog akta i jedina u kojoj cijene lijekova formira industrija, bez uticaja države. Zato se lako da zaključiti da je ključ opstrukcija u rukama farmaceutske industrije", rečeno je Srni u Agenciji.
Pravilnik u julu nije razmatran, a obrazloženje Savjeta ministara BiH bilo je da čekaju mišljenje Direkcije za evropske integracije BiH i Stručnog savjeta Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Direkcija za evropske integracije je mišljenje o usklađenosti Prijedloga pravilnika o načinu kontrole cijena u propisanom roku dostavila Agenciji za lijekove i medicinska sredstva, rečeno je u Direkciji.
Iz Direkcije napominju da mišljenja o usklađenosti Direkcija ne dostavlja Savjetu ministara, već predlagaču propisa od kojeg i prima zahtjev za mišljenje, što je u konkretnom slučaju Agencija za lijekove i medicinska sredstva.
Neke farmaceutske kompanije u BiH negoduju zbog donošenja pravilnika o lijekovima, jer smatraju da će se to negativno odraziti na njihovo poslovanje.
Usvajanjem ovog pravilnika bio bi ispunjen ključni uslov za deblokadu kredita Svjetske banke za BiH od 122 miliona KM, a njegovo usvajanje traži i Evropska komisija.
Sastanak je zakazan za 14.00 časova u zgradi zajedničkih institucija u Sarajevu.