Četvrtina žena u Sloveniji je do svoje petnaeste godine doživela fizičko nasilje, a 92 odsto počinilaca su bili njihovi partneri.
Učesnici konferencije pozvali su novu slovenačku vladu da što pre ratifikuje međunarodnu konvenciju o suzbijanju nasilja nad ženama i porodičnom nasilju, poznatiju kao Istanbulska konvencija Saveta Evrope, preneli su slovenački mediji.
Ono što većina ljudi ne zna o ovoj konvenciji je, kako se navodi, da je to međunarodni sporazum koji pruža sveobuhvatnu zaštitu ženama od svih vrsta i oblika nasilja.
Slovenija je među prvima potpisala ovu konvenciju još 2011. godine, ali ona do danas nije ratifikovana.
Konvenciju su do sada potpisale 22 zemlje a ratifikovalo je svega 14, objasnila je predsetavnica SOS telefon društva Špela Veselič.
U Sloveniji je problem sa ratifikacijom u tome što bi morale da budu donete dodatne zakonske mere kojima bi određene radnje bile kriminalizovane, uključujući rane i prisilne brakove kao i žensko genitalno sakaćenje.
Inače, u Sloveniji je najveći problem nasilje između četiri zida.
U Sloveniji se, naime, u 85 odsto slučajeva radi o dugotrajnom nasilju, a žene najčešće ubijaju bivši i aktuelni partneri.
Ubistva obično nisu izolovani incidenti već je to, kako se navodi, "završni čin u dugotrajnom procesu".
U većini slučajeva ubistava i pokušaja ubistva se radi o pokušaju dominacije i kontrole nad ženama.
Problem, dodaje se, leži u tome što žrtva godinama prikriva nasilje ili ga shvata kao svoju žensku ulogu, a tu je i okruženje koje primećuje nasilje ali ne želi da se meša, što vodi do potcenjivanja opasnosti.