Šarloti Rempling nagrada za životno djelo.
Na predstojećem međunarodnom filmskom festivalu u Stokholmu, britanskoj glumici Šarloti Rempling biće dodijeljena nagrada za životno djelo, dok će hongkonškom reditelju Vong Kar Vaju biti uručena "vizionarska nagrada", saopštili su organizatori.
Na 19. filmskom festivalu koji će se održati u švedskoj prijestonici od 20. do 30. novembra Šarlota Rempling biće nagrađena "za izuzetnu interpretaciju ženskih najnezaboravnijih likova modernog filma", navode organizatori u svom saopštenju.
Jedan od njih je svakako u filmu Liliane Kavani "Noćni portir".
"Malo glumaca pojavljuje se na velikom ekranu sa toliko draži, prirodnosti i povjerenja", istakli su oni.
Šarlota Rempling (62) prvi put se pojavila na filmu 1965. godine sa ulogom u ostvarenju Ričarda Lestera "Smisao". Od tada je odigrala brojne uloge na engleskom i francuskom jeziku u filmovima kao što su "Stardust Memories" 1980, "Presuda" 1982 ili u skorije vrijeme, "Swimming pool" iz 2003. godine.
Organizatori festivala u Stokholmu odlučili su da nagrade i Vong Kar Vaja, "vizionarskog reditelja koji je svojim kinematografskim jezikom ganuo ljubitelje filma širom svijeta".
Reditelj ostvarenja "Chungking Express" iz 1994, "In the Mood for Love" iz 2000 i "My Blueberry nights" iz 2007. godine, ima "jedinstveni talenat da uhvati bića noći u romantičnoj svjetlosti, prenoseći ljepotu kratkih trenutaka života na veliki ekran", navode organizatori u saopštenju.
Ovogodišnj festival u Stokholmu biće posvećen i uspomeni na nedavno preminulog reditelja Sidnija Polaka, prenijele su agencije.
(Tanjug)