• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NATO tvrdi da Rusi imaju kontrolu nad aplikacijom Telegram

Autor Ilija Baošić

Aplikaciji za dopisivanje Telegram se ne može vjerovati, tvrdi NATO.

 Telegram je kompromitovan tvrdi NATO Izvor: Pexels

Servis za razmjenu poruka Telegram je stekao globalnu popularnost 2014. godine kao jedna od prvih aplikacija koja je korisnicima nudila mogućnost komunikacije putem šifrovanih poruka.

Roskomnadzor, ruska agencija za cenzuru, zabranila je aplikaciju 2018. godine zbog odbijanja suosnivača kompanije, Pavela Durova, da sarađuje sa "bilo kakvim zahtjevima ruskih bezbjednosnih službi“. Agencija je 2021. godine navela Durovovu "spremnost da se suprotstavi terorizmu i ekstremizmu” kao osnovu za ukidanje zabrane.

Možda će vas zanimati

"Telegram zapravo više nije kao što je nekad bio“, rekao je Janis Sarts, direktor NATO Centra za strateške komunikacije u Rigi. "Imam razloga da vjerujem da ne postoji potpuni integritet, ne vidim ga kao bezbjednu platformu".

Sarts je oklijevao da navede osnove za svoje sumnje u bezbjednost platforme, ali je potvrdio da se njegova zabrinutost odnosi na pouzdanost enkripcije, pored rizika od dezinformacija. "Integritet te platforme je pod znakom pitanja, iz moje perspektive“, rekao je on.

Sarts rat u Ukrajini smatra dokazom da zapadne demokratije treba da razviju "standarde“ prema kojima će regulisati kompanije društvenih medija, prije nego što Moskva ili Peking steknu novu prednost u budućem ratu.

Suosnivač Durov je reklamirao Telegram kao napor "da izgradi sredstvo komunikacije kojem ruske bezbjednosne agencije ne mogu da pristupe“. Njegov prethodni projekat, VKontakte (ruski Facebook ekvivalent), Ukrajinci su koristili za distribuciju poruka ruskim građanima u prvim danima rata. "Nakon dvije nedjelje, ruske agencije su imale punu kontrolu nad tom platformom“, rekao je Durov.

"Ruska bezbjednosna agencija je 2013. zahtijevala da im dostavim privatne podatke ukrajinskih korisnika VK koji su protestovali protiv proruskog predsjednika“, napisao je Durov u martovskoj poruci na Telegramu. "Odbio sam da ispoštujem ove zahtjeve, jer bi to značilo izdaju naših ukrajinskih korisnika. Poslije toga sam dobio otkaz u kompaniji koju sam osnovao i bio sam primoran da napustim Rusiju".

Ipak, iako se Telegram čini otvorenijim od VK, upozorio je Sarts, to bi moglo biti zato što je sada "centralno žarište ruskih dezinformacija“.

"Tako zaobilaze blokove koje su napravili Facebook, Instagram i drugi. Rade preko Telegram grupa i koriste ih za postavljanje materijala na sve druge platforme društvenih medija", dodao je Sarts.

Iz kompanije Telegram, čije sjedište je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, su izjavili da kompanija nikada nije imala partnerstvo sa ruskom vladom. "Telegram nema servere, kompanije ili programere u Rusiji", izjavio je portparol Remi Von.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS