Huawei P50 Pro je dokaz da Huawei apsolutno zna šta radi i da još uvijek može da napravi telefon kakav nema nijedan drugi konkurent!
Sve se (hajde da to tako kažemo) poklopilo u slučaju Huawei P50 Pro telefona, pa je odličan hardver dobio softver koji mnogi priželjkuju. Ipak, to je samo površina, ispod ima još mnogo toga…
Kompanija Huawei tradicionalno je uvijek u februaru ili martu predstavljala svoju novu P seriju, što se 2020. i 2021. godine nije desilo, osim zbog korone i zbog aktuelne američke odluke koju smo toliko puta dosad prežvakali, pa joj se nećemo vraćati i ovog puta.
Tu smo gdje smo i za sada Huawei više ne smije da ima 5G telefon, jer mu nije dozvoljeno da proizvodi čipove samostalno, a Qualcomm čipsetovi dolaze sa isključenim 5G modemom. Priču o nedostatku Google servisa isto znate, ali tu je i najveće iznenađenje.
Huawei je tokom proteklih godina izgradio sopstveni ekosistem aplikacija i servisa, koji su u potpunosti zamijenili Google ne samo da budu alternativa, nego kao bazičan, novi i povezan ekosistem, koji objedinjuje sve Huawei uređaje i olakšava komunikaciju među njima.
Zahvaljujući ogromnim ulaganjima u istraživanje i razvoj kompanija je stvorila svoj Petal Mail (Gmail), Petal Search (Google Search), Petal Maps (Google Maps), kompletnu ponudu aplikacija za zdravlje, video, muziku, internet pregledanje, upravljanje fajlovima, Huawei Dokumenti (Google Docs), digitalni novčanik, mobilno plaćanje, centar za igre, prodavnicu aplikacija AppGallery i sve ih povezala Huawei Cloud servisom (Google Drive, recimo).
Aplikacije Telegram, Viber, Tinder, TikTok, Snapchat, Likee i mnoge druge rezervne kopije podataka odavno prave preko Huawei Cloud usluge, a osim svih domaćih aplikacija i sve veći broj svjetskih i popularnih i novih igara stiže u AppGallery.
Ovo je jedan drugačiji test telefona, koji smo namjerno počeli odmah i to pričom o najvažnijoj komponenti - softveru. To je stvar koja najviše zanima stare i buduće Huawei fanove, pa ćemo se potruditi da sve objasnimo prije svega s te strane i da ništa ne ostane nedorečeno. Ostanite s nama i na daljim stranicama, krećemo od Gspace aplikacije, koja praktično vraća Google u potpunosti na Huawei Mobile Services.
POČETNA NAPOMENA: Ovaj test pisao je autor koji svakodnevno i kao primaran uređaj koristi Huawei Mobile Services ekosistem. Dakle, telefon bez Google podrške, bez Play prodavnice i zvaničnog GMS sistema. Smatramo ovo podatkom koji bi trebalo da imate na umu dok čitate ovaj test, jer svi drugi novinari kod nas NE KORISTE HMS telefon kao primaran i služe se ovim uređajima samo na par dana, dok traje test. Vjerujemo da je ugao gledanja ovog autora i svih ostalih drugačiji upravo iz tog razloga i smatramo da to daje posebnu težinu ovom i svim budućim testovima Huawei uređaja!
Cijelu recenziju našeg kolege Marka Čavića pročitajte OVDJE.
(MONDO)