Spor između kompanija Epic Games i Apple dalje traje, a u celu priču se uključio i Valve.
Kompanija Apple pokušava da se na svaki način izbori sa kompanijom Epic Games.
Zbog toga su čak napali i direktnog rivala te kompanije, Valve, to jest hteli su da od njih dobiju potrebne podatke.
Naime, Apple je hteo da ta kompanija preda sve podatke vezane za njihovu popularnu platformu za video igre, u pitanju je Steam. Želeli su da saznaju godišnji performans te platforme, kao i detalje 436 naslova u njihovim prodavnicama, a sve kako bi im ti podaci pomogli da sračunaju ukupnu veličinu tržišta kompanije Epic Games. U teoriji, to bi pokazalo da postoji konkurencija.
Kompanija Valve je odbila saradnju, tvrdeći da je Apple tražio veoma poverljive podatke koje bi napravile "izuzetan teret" na zaposlene. Treće stranke kontrolišu cene i digitalan sadržaj na Steam platformi, a Apple prosto koristi tu platformu kao prečicu ka tim podacima, istakli su iz kompanije Valve.
Oni su se upitali i zašto toj kompaniji baš ti podaci trebaju, pošto se Valve ne takmiči na tržištu aplikacija za telefone, a nijedna od tih 436 igara ne spada u kategoriji igre za pametne telefone. Istakli su da kompanija Apple protivreči samoj sebi. Ranije su tvrdili da tržište uključuje platforme gde je Fortnite bio dostupan, a sada kažu da su fokusirani samo na svet telefona.
Sudija još uvek nije odlučio da li je na strani kompanije Apple ili Valve. Ukoliko Valve odluči da ne svedoči, Apple će ostati bez podataka za koje se nadao da će iskoristiti na suđenju. Zanimljivo da je Apple prvo tražio podatke više od 30.000 igara sa te prodavnice.
Apple still claim its rules "apply equally to every developer".
— Tim Sweeney (@TimSweeneyEpic)February 17, 2021
Paraphrasing Orwell, some are more equal than others!
0% - Google and Facebook ads
0% - Netflix
0% - Amazon video direct payment
15% - Amazon video paid thru Apple
30% - Fortnitehttps://t.co/Rx1mFV1cY2
Osnivač i predsednik kompanije Epic Games, Tim Svini, je poprilično aktivan na društvenoj mreži Twitter: "Ekosistem kompanije Apple je osnovan na strahu i bolu. Strah od strane programera koji se boje da će Apple zgromiti njihovo poslovanje, i bol koji Apple demonstrara tako što kažnjava neslaganje, kao što su to uradili sa Fortnite na iOS uređajima i kao što su to pokušali da urade sa Unreal Engine" - napisao je on na svom nalogu.