Pet godina bezbjednosnih ažuriranja, tri godine ažuriranje operativnog sistema i dostupni rezervni dijelovi su samo neki od prijedloga EU.
Izvor: Unsplash
Zakonodavci Evropske unije su predložili sveobuhvatne zahtjeve za pametne telefone koji se prodaju u regionu. Regulatori su predložili da proizvođači telefona obezbijede najmanje pet godina bezbjednosnih ažuriranja i tri godine ažuriranja operativnog sistema za svoje uređaje. Štaviše, pomenuta ažuriranja bi trebalo da stignu do korisnika "najkasnije dva mjeseca nakon javnog objavljivanja".
Ako se primjene, ova pravila bi mogla da suštinski promijene način na koji proizvođači Android pametnih telefona rukuju softverskom podrškom za svoje uređaje. Samsung i Google su jedini brendovi koji obećavaju pet godina bezbjednosnih ažuriranja za svoje telefone. Ipak, ova obećanja su i dalje rezervisana samo za premijum uređaje.
Ovakva uredba bi mogla da primora kompanije da uvedu dugotrajniju podršku ne samo za svoje flagship uređaje, već i za one srednje i niže klase, koji obične ne dobijaju dugoročna obećanja o ažuriranjima od proizvođača.
Nacrt pravilnika takođe nalaže da se kapacitet baterije uređaja "neće pogoršati nakon ažuriranja operativnog sistema ili ažuriranja firmvera". Takođe, "neće doći do promijene performansi kao rezultat odbijanja ažuriranja, osim za aplikacije treće strane".
Uredba takođe predlaže da bi svi pametni telefoni i tableti na tržištu trebalo da dostupne rezervne dijelove do pet godina nakon lansiranja, što uključuje baterije, ekrane, kamere, portove i ostalo.
"Korisnici često prerano mijenjaju uređaje, a oni se na kraju njihovog korisnog vijeka nedovoljno ponovo koriste ili recikliraju, što dovodi do rasipanja resursa" navodi se u nacrtu. Produženje njihovog životnog vijeka na pet godina bilo bi kao skidanje miliona automobila sa puteva, prema nalazima Evropske komisije.
EU u posljednje vrijeme prednjači u pogledu regulative za pametne telefone. Nedavno je usvojen zakon koji zahtijeva da svi pametni telefoni imaju USB-C port do 2024. godine. Najnoviji predloženi propisi su po prirodi još agresivniji i mogli bi suštinski da izmijene tržište, ako budu usvojeni.
Pogledajte šta smo sve vidjeli na IFA 2022 sajmu potrošačke elektronike: