• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Budite oprezni: Četiri stvari o kojima proizvođači telefona najčešće lažu

Autor Dragana Božić

Predstavljamo vam četiri stvari koje proizvođači telefona ne reklamiraju najiskrenije.

 stvari o kojima proizvođači telefona najčešće lažu Izvor: Unsplash

Prezentacija i marketing pametnih telefona može biti ključan faktor kada je uspješna prodaja istih u pitanju. Nedavno smo vidjeli premijeru iPhone 14 i iPhone 14 Pro uređaja, a Apple je uspio da svijetu ponovo "proda" ideju izreza kamere i nazove to Dynamic Island. Naravno, ovo nije primjer lažnog marketinga, ali jeste brenda koji je odličan u istom.

Ipak, postoje oni drugi, osnovniji aspekti telefona za koje svakako treba da znate da se često predstavljaju na pomalo obmanjujući način. Hajde da počnemo sa onim što smatramo jednim od najvećih marketinških grehova - predstavljati uređaj sa jednim zvučnikom kao da ima dva.

"Lažni" stereo zvučnici

Mnogi telefoni se danas predstavljaju kao da imaju dva zvučnika, ali ako malo zagrebemo površinu, imali su ih od samog začetka pametnih telefona, pa čak i ranije. Nekada davno je slušalica bila upravo to - samo slušalica. Ipak, u posljednje vrijeme proizvođači su počeli da je računaju kao drugi zvučnik tako što omogućavaju da ispušta neke visoke frekvencije u tandemu sa pravim zvučnikom vašeg telefona, a sve to nazovu "stereo".

Naravno, tehnički je tačno da je ovaj "sistem zvučnika" stereo, ali slušalica ispušta zvuk daleko nižeg kvaliteta od zvučnika na dnu uređaja. Čak i Apple, čiji zvučnici telefona su među najboljim na tržištu, to radi.

Ukoliko želite da čujete kako zaista zvuče stereo zvučnici na telefonu, to možete učiniti na telefonima kao što su ASUS ROG Phone 6D Ultimate, Samsung Galaxy Z Fold4, pa čak i jeftiniji Redmi Note 11 Pro+.

Ovi uređaji posjeduju dva "prava" zvučnika, samo je pitanje da li zvuk "ispaljuju" sa strane ili direktno u korisnika, što može predstavljati veliku razliku.

Ogroman ekran koji to nije

Veličina ekrana nije nešto čime brendovi pokušavaju da nas prevare, već samo činjenica koju potrošači često ne uzimaju u obzir. Ekrani se mjere dijagonalno, u inčima, pa ukoliko ne čitate detaljno specifikacije telefona, odnosno njegove dimenzije, može se desiti da telefon, čiji ekran ima 6,5 inča, poput Sony Xperia 5 IV, bude manje širine od iPhone 13, koji ima ekran od 6,1 inča. Pitate se kako je ovo moguće? Vrlo je jednostavno - u pitanju je odnos stranica.

Pametni telefoni su u početku dolazili sa ekranima čiji je odnos stranica bio 16:9. Ovo je bilo vrIJeme kada smo telefone sa dijagonalom ekrana od 5,5 inča nazivali fabletima (nešto između telefona i tableta). Ipak, ukoliko uzmemo ekstrem iz 2017. godine, kao što je Xiaomi Mi Max 2 od 6,44 inča, i uporedimo ga sa Xperia 1 IV telefonom, vrlo brzo ćemo shvatiti kolika je razlika zapravo u pitanju - Mi Max 2 je širi 17,8 mm i viši 9,1 mm. Zašto? Zato što upoređujemo telefon čiji je odnos stranica 16:9 sa telefonom čiji je odnos stranica 21:9.

Dakle, dobro provJerite sve tri dimenzije telefona prIJe kupovine, a ne samo dijagonalu ekrana, jer se vrlo lako može desiti da vam širina ili visina predstavljaju problem u radu.

"Lažne" dodatne kamere

Iako na sajtovima kao što je AliExpress možete pronaći telefone čije sekundarne kamere su zaista lažne, ovaj put govorimo o trendu dodavanja potpuno funkcionalnih sekundarnih kamera koje ne služe ničemu.

Nije rijetkost vidjeti da mnogi proizvođači u svoje uređaje, čak i najjeftinije, stavljaju sistem od tri ili više kamera. Ovakav sistem se najčešće sastoji od glavne kamere, ultraširokougaone od 8 MP, makro od 2 MP i senzora dubine, a proizvođač svoj uređaj reklamira kao telefon sa četiri kamere.

Ukoliko kupite ovakav uređaj, senzor dubine je tu da navodno pomogne kod portrait fotografija, a vi zaista možete uslikati ultraširokougaonu i makro fotografiju, pitanje je samo - da li zaista to želite?

Izvor: SMARTLife / WIKO

Kvalitet ovih kamera je najčešće upitnog kvaliteta, te ćete vrlo brzo shvatiti da je ultraširokougaoni senzor upotrebljiv samo u uslovima idealnog osvjetljenja, a makro fotografija je lijepa ideja samo na papiru, ali vam neće puno koristiti.

Ukoliko nas neko pita, više bi voljeli jednu odličnu kameru, nego jednu prosječnu i tri neupotrebljive.

"Lažne" performanse

Kupci kojima su bitne specifikacije telefona često kupuju uređaje na osnovu sintetičkih testova. Ipak, neki proizvođači imaju istoriju manipulisanja ovim testovima tako što telefon prebace u poseban režim rada kada detektuje da je pokrenut test, što se kasnije neće odraziti na svakodnevni rad.

Još jedna stavka koja se mora uzeti u razmatranje jesu održive performanse, a benchmark testovi to najčešće ne pokazuju. Sistem hlađenja u samom telefonu je ključan faktor na ovom polju - što se telefon sporije grije, to je vrijeme visokih performansi duže.

Najbolji primjer ovoga jesu Snapdragon 888 i Snapdragon 8 Gen 1 čipseti. Qualcomm se za izradu ovih procesora obratio kompaniji Samsung, a njihov proizvodni proces je bio daleko inferiorniji od kompanije TSMC. Ovo je rezultovalo time da se nakon nekog vremena čipset pregrijavao i obarao brzinu takta, odnosno da su performanse padale na nivo Snapdragon 865 procesora koji smo vidjeli u uređajima iz 2020. godine.

Srećom, proizvodnja najnovijih Snapdragon 8+ Gen 1 čipseta je vraćena u TSMC fabrike, pa kupci na raspolaganju imaju mnogo stabilnije performanse.

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS