Oduševiće vas kineska letjelica koja izgleda kao da je ispala iz naučne fantastike.
Ukoliko se ovih dana nađete u Šenženu, neka vas ne čudi ukoliko iznad vas proleti leteći tanjir. Ne, nisu u pitanju vanzemaljci, već električna letjelica koju su prethodne tri godine zajedno razvijali istraživači sa Nortvestern i Bejgang univerziteta.
Tokom događaja koji je ovog mjeseca održan u kineskoj "silicijumskoj dolini", građani su imali priliku da prisustvuju prvom letu ove letjelice veoma neobičnog oblika, koja zaista izgleda kao da je ispala iz naučne fantastike.
Ovo vozilo u obliku letećeg tanjira je proizvela kompanija prikladnog imena - Shenzen UFO Flying Saucer Technology - a u njegovoj kabini se nalazi jedno sjedište namijenjeno pilotu. Na sebi posjeduje šest kružnih otvora, a u svakom od njih se nalazi po dva, od ukupno 12 propelera. Tvorci tvrde da su na ovaj način najbolje rasporedili pogon, i osigurali maksimalnu stabilnost i sigurnost.
Nažalost, jedan od najvećih problema električnih letjelica jeste trenutna tehnologija baterija, koja nije dovoljno napredna da obezbijedi duže trajanje leta, a isti problem muči i kineski "leteći tanjir" - piloti mogu da u vazduhu provedu samo 15 minuta. Nadamo se da ćemo uskoro vidjeti tehnološki proboj koji će ukloniti ova ograničenja, a već se naziru neka rešenja, poput Xiaomi baterije čvrstog stanja.
WATCH: The man-made flying electric saucer#iUFOtakes a test run in#Shenzhen,#China. It has a 12-propeller propulsion system that can maintain flight for 15 mins and hold an altitude of 650 feet.#UFOpic.twitter.com/QRZ11sSh4Z
— Statecraft (@statecraftdaily)June 14, 2023
Ipak, sve dok je baterija napunjena, ova letjelica može da dosegne brzinu od 50 km/h, kao i visinu od 200 metara, što je idealno za sve one koji žele panoramski pogled na svoju okolinu, ali i da preplaše slučajne prolaznike.
Tehnologija električnih letelica je značajno napredovala prethodnih godina. Brojne kompanije se utrkuju da što brže na tržište izbace svoja rješenja, pa smo pored prvog leta potpuno električnog aviona imali priliku da vidimo leteće taksije, eVTOL vozila za luksuzne jahte, pa čak i XPeng leteći automobil, prvo vozilo te vrste koje je dobilo dozvolu da leti u Kini.