Hakeri već danima blokiraju i hakuju naloge na Linkedinu, a vlasnici ove mreže nemoćni su da to spriječe.
O količini napada dovoljno govori činjenica da služba za korisnike LinkedIna više ni ne odgovara na pitanja zabrinutih korisnika.
Napadi rezultiraju sa dva scenarija.
U jednom se korisnicima blokiraju računi, dok u drugom scenariju hakeri preuzimaju potpunu kontrolu nad računima i od vlasnika profila traže otkupninu kako bi im vratili podatke.
S obzirom na to da je mnogima ova mreža veoma bitna za poslovanje i poslovnu komunikaciju, jasno je o kakvom je problemu riječ.
Kibernetički kriminalci zaobilaze bezbjednosnu zaštitu na različite načine, uključujući upisivanje lozinki i zaobilaženje dvostepene "autentifikacije".
Linkedin te pokušaje registruje kao sumnjivu aktivnost te privremeno blokira račune i od korisnika traži potvrdu identiteta i promjenu lozinke kako bi otključali račun i ponovno mogli koristiti ovu mrežu.
Drugi tip napada puno je opasniji i hakeri pokušavaju da probiju zaštitu i preuzmu kontrolu nad samim nalogom na Linkedinu.
Kada uspiju u tome, promijene imejl adresu povezanu sa profilom na adresu sa domen "rambler.ru".
Nakon toga kreću veliki problemi za vlasnike profila jer kriminalci koji imaju potpunu kontrolu nad nalog kreću sa ucjenama i traže otkupninu za njegovo vraćanje, dok u nekim slučajevima u potpunosti brišu profile.
(Srna)