• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svi za regionalnu ligu, ali…

Autori mondo.ba Autori Samir Cacan

Ideja regionalne lige u fudbalu sve više se spominje kao realnost, ali još uvijek je mnogo otvorenih pitanja - ko će učestvovati u njoj, kako obuzdati huligane, šta dobija pobjednik…

 Da li je vrijeme za regionalnu ligu - diskusija Izvor: MONDO/Samir Cacan

Okrugli sto na temu “Regionalna liga u fudbalu, da ili ne?“ u sklopu Simposara održana je danas u Sarajevu, uz prisustvo nekih od najznačajnijih fudbalskih radnika sa prostora bivše Jugoslavije.

Svi učesnici su podijelili stav da bi regionalno takmičenje bilo dobro za sport, što bi za sobom povuklo kvalitetnije sponzore i TV prava. Međutim, otvoreno je nekoliko krucijalnih pitanja oko osnivanja jedne takve lige.

Najveći problem kojeg su se učesnici ovog okruglog stola istakli bio je problem samog formata takmičenja, odnosno šta se podrazumijeva pod pojmom "regionalna liga".

Ponuđeno je nekoliko rješenja među kojima je i onaj o ligi klubova iz bivših zemalja Jugoslavije ili na sistem takmičenja u kojem će učestvovati i druge balkanske i srednjoevropske ekipe, a koji će biti podijeljen u dvoligaški sistem, te bi pobjednici te dvije, geografski podijeljene grupe igrali doigravanje za prvaka. Legenda bosanskohercegovačkog fudbala Ivica Osim je dao prijedlog da se u takvo takmičenje uključe Grčka i Turska.

Direktor FK Sarajevo Dino Selimović je kazao da je u startu problem s nazivom “regionalna liga”, te da bi se vjerovatno lakše došlo do rješenja ako bi to takmičenje imalo radni naslov Alpe-Adria kup. On je, barem što se tiče bh. klubova, kao jedan od krucijalnih problema naveo infrastrukturu bez koje je “apsurdno razmišljati o takvom takmičenju”.

Izvor: MONDO/Samir Cacan

Drugi veliki problem, oko kojeg su se skoro svi složili su navijači.

"Vi znate koje su tučnjave između naših klubova. Vidite po imenima navijača Torcida, Bad Blue Boys, Grobari, Manijaci, Horde Zla da ne šire toplotu i sportsko nametanje, nego divljaštvo. Ako nismo u našim državama spremni to riješiti, mislim da bi bilo teško na regionalnom nivou to rješavati”, rekao je Zdravko Reić, sportski novinar i dodao da danas navijači igraju važnu ulogu u fudbalu.

“Kako je rekao Igor Štimac, prije su igrači doživljavali aplauze, a sada igrači aplaudiraju navijačima. To je sada njihova igra i njihov sport", dodao je Reić.

Svi govornici bili su saglasni da se animozitet između određenih navijačkih skupina može izbjeći eventualnom višegodišnjom zabranom dolaska gostujućih navijača na utakmice. Osim toga, da bi jedan takav projekat uspio, u njega se aktivnije moraju uključiti i države iz kojih će dolaziti timovi članovi lige.

“U ovom trenutku mislim da se nisu stekli uslovi za formiranje te regionalne lige. Imamo nekoliko predradnji da bi se liga formirala. Činjenica je da bi dobili kvalitetniji fudbal, sponzore, profit bi bio neizmjerno veći u odnosu na dosadašnji. Da li politika može pratiti razvoj fudbala i regionalnu ligu. Politika u regiji nije adekvatna da bi se ta liga razvila”, rekao je Mirsad Šiljak, direktor FK Željezničar.

Stekao se dojam da su svi učesnici diskusije sigurni da bi se ozbiljnijim pristupom, kao što je to bio sada slučaj na sarajevskom derbiju, mogli izbjeći neželjeni incidenti.

Jasmin Baković, generalni sekretar Fudbalskog saveza BiH, istakao je da su predstavnici nacionalnih zemalja bivše Jugoslavije u dva navrata razgovarale na temu regionalnog takmičenja i da su vidljivi pomaci, te da je u planu treći sastanak.

"Savezi zemalja regiona podržavaju inicijativu za formiranje jednog takvog takmičenja. To bi podiglo kvalitet takmičenja i fudbala i povećalo broj navijača na utakmicama. Klubovima bi donijelo dodatne prihode", kazao je Baković.

On je dodao da se UEFA nije željela miješati, te da im je cilj bio saslušati sve asocijacije i njihove stavove.

“UEFA će na bazi diskusije pripremiti prijedlog koje će ponuditi asocijacijama na razmatranje. To je dug i spor proces, što je možda dobro jer nemamo platformu da bi brzo išli. Mora se napraviti temelj. Moraju države stati iza toga. Ako države ne stoji iza takve lige onda to nema smisla”, kazao je Baković.

Dres "zmajeva" za Džajića

Generalni sekretar FSBiH Jasmin Bakobić na kraju diskusije o regionalnoj ligi poklonio Draganu Džajiću dres reprezentacije Bosne i Hercegovine.

 Jedan od krucijalnih problema jeste pitanje koji bi klubovi i po kojem osnovu ulazili u tu ligu.

“Ima ovih objektivnih stvari koje teško možemo riješiti ovdje za stolom. Šta bi bilo s drugim klubovima? Gdje bi igrali drugi klubovi koji nisu u tom prvenstvu? Da li bi veliki klubovi mogli igrati regionalno, a ostali nacionalna takmičenja?”, pitao je legenda jugoslovenskog fudbala Dragan Džajić i dodao da bi se vjerovatno neki, uslovno rečeno manji klubovi pobunili jer nisu dio te regionalne priče.

Tu je i problem kalendara takmičenja. Prema Bakovićevim riječima, jedan od prijedloga je da se regionalne utakmice igraju u terminima Lige prvaka i Lige Evrope, a domaća prvenstva za vikend. Ovo je po mnogima logično rješenje s obzirom na to da malo klubova s ovih prostora učestvuje u evropskim takmičenjima.

Ipak, samim stvaranjem takvog jednog takmičenja postavlja pitanje motiva klubova da u njemu učestvuju. Šta prvak dobija osvajanjem takvog prvenstva?

Ono što je jako bitno naglasiti jeste da ne postoji zajednički stav klubova unutar saveza država, potencijalnih učesnica u projektu “Regionalna liga”.

Ovo je potvrdio i Dino Selimović, koji je na naše pitanje odgovorio da su nakon jednog sastanka Asocijacije evropskih klubova poslali upit klubovima s pitanjem da se očituju o tom takmičenju, a da je samo nekoliko njih odgovorilo.

Zlatan Nalić, fudbalski radnik u Švedskoj, podsjetio je da su regionalno takmičenje već ranije formirano u Skandinaviji, ali da je propalo. Istina, naglasio je Nalić, ta takmičenja su osnivana iz drugačijih razloga i preduslova, te da je taj projekat unaprijed bio osuđen na propast.

To, uz adekvatno vođenje, organizaciju, podršku država i sponzora, ne bi trebao biti slučaj u smislu regionalnog takmičenja na Balkanu.

Govornici su na kraju, ovog okruglog stola održanog u sklopu Simposara, zaključili da je prije bilo kakve ozbiljnije priče o samom osnivanju zajedničke lige potrebno zatražiti da se savezi i klubovi očituju po tom pitanju, te sprovesti istraživanje javnosti da li su “za” ili “ne” formiranje jednog takvog takmičenja.

Formiranje jednog takvog takmičenja, prema Osimovim riječima, ne bi imalo smisla ako Crvena zvezda ili Dinamo ne bi bili dio toga, te je zbog toga vrlo važno sprovesti gore navedene mjere.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

MONDO Tim kola

FK BORAC

RK BORAC