Peleeeeee!!! Nijemci opet kobni po Jugoslovene...
Osam godina poslije slamajućeg poraza od Urugvaja na prepunoj Marakani u Rio de Žaneiru, reprezentacija Brazila konačno je postala prvak svijeta.
Mundijal u Švedskoj ostaće upamćen kao takmičenje na kojem se u punom sjaju predstavio Edson Arantes do Nascimento, poznatiji kao Pele.
Iako star tek 17 godina, postigao je tri gola u polufinalu i dva u finalu, pruživši dominantnu partiju kao nijedan fudbaler tog uzrasta, prije ili poslije njega.
"Otac" svjetskih prvenstava Žil Rime preminuo je dvije i po godine ranije, tako da je propustio da vidi još neke nove asove, poput Žista Fontena, Bobija Čarltona i Vave. Fonten je sa čak 13 golova na šest utakmica pomogao Francuzima da se plasiraju na treće mjesto.
Na početku kvalifikacija našlo se 55 nacionalnih timova, a među onima koji su propustili priliku da se plasiraju na završni turnir bili su nekadašnji šampioni, Italija i Urugvaj, kao i Belgija, Holandija, Švajcarska, Španija... Sva tri debitanta - SSSR, Severna Irska i Vels - prebrodila su prvu fazu i stigla do četvrtfinala, ali tu je njihovom učešću bio kraj.
Sistem takmičenja na samom SP bio je prilično jednostavan u poređenju sa "čarlamama" koje je FIFA servirala četiri godine ranije u Švajcarskoj. Iz četiri grupe od po četiri tima u četvrtfinale su išla po dva najbolja, a "majstorice" za drugo mjesto odigrane su u grupama 2 i 3, gdje su isti broj bodova poslije tri kola sakupili Čehoslovačka i Sjeverna Irska, odnosno SSSR i Engleska na drugoj i trećoj poziciji.
Irci su u doigravanju za četvrtfinale savladali Čehe rezultatom 2:1, tek poslije produžetaka (u okviru grupe bilo je 1:0), dok su Sovjeti minimalnom pobjedom - 1:0 - eliminisali Engleze (u grupi su igrali neriješeno 2:2).
Pobjednici grupa postali su Savezna Republika Njemačka, Francuska, domaćin Švedska i Brazil i svi su opravdali ulogu favorita u četvrtfinalnim duelima. "Trikolori" su pobijedili Irsku sa 4:0 uz dva gola Fontena, Nijemci su potvrdili dominaciju nad reprezentacijom Jugoslavije (1:0), a Šveđani, predvođeni Gunarom Grenom i Nilsom Lidholmom, bili su bolji od SSSR - 2:0.
U posljednjem četvrtfinalnom okršaju, Velšani su izgubili od Brazila rezultatom 1:0 i na ne baš popularan način ušli u fudbalsku istoriju. Pobedonosni gol Pelea u 66. minutu bio je njegov prvi na šampionatima svijeta i on je sa 17 godina, sedam mjeseci i 29 dana starosti postao (i do danas ostao) najmlađi strijelac u istoriji SP.
Kada je crnoputi mladić jednom osjetio kako je biti pobednik, više nije bilo šansi da ga bilo ko zaustavi. U polufinalnoj pobjedi nad Francuskom (5:2) ostvario je het-trik između 52. i 75. minuta utakmice, čime je najavio novu egzibiciju za finale protiv Švedske, koja je rezultatom 3:1 savladala SR Njemačku.
Poslije razočaranja iz 1950. i 1954, bio je red da se najtalentovanija fudbalska nacija planete nađe na mjestu koje joj pripada.
Na stadionu Rasunda u Stokholmu, 29. juna se našlo 49.737 gledalaca, što je bilo za trećinu više od zvaničnog kapaciteta. Gol Lidholma u trećem minutu izazvao je oduševljenje na tribinama, ali "karioke" su šest minuta kasnije izjednačile preko Vave. Bio je to početak kraja za Šveđane.
Još jednom Vava, a onda i Pele, do poluvremena su donijeli Brazilu vodjstvo od 3:1. Mario Zagalo riješio je sve dileme u 68. minutu, Agne Simonson smanjio je deset minuta prije kraja, da bi Pele stavio "tačku na i" tresući mrežu Karla Svensona u posljednjim trenucima utakmice. Jedan od švedskih defanzivaca izjavio je kako je poslije petog pogotka Brazilaca osjetio potrebu da aplaudira...
Ta generacija brazilskih fudbalera postala je prva i posljednja vanevropska reprezentacija koja se na tlu "starog kontinenta" okitila titulom prvaka.
JUGOSLAVIJA - Nijemci kao zla kob...
Jugoslavija je relativno lako prebrodila kvalifikacije, pošto je sa Grčkom i Rumunijom remizirala na gostujućim terenima (0:0, odnosno 1:1), a ubjedljivo ih savladala na tadašnjem stadionu JNA u Beogradu (4:1, odnosno 2:0).
U Švedsku je otišao potpuno novi tim, pošto je vrijeme poslalo u istoriju čuvene fudbalere koji su na Olimpijskim igrama 1948, 1952. i 1956. osvojili tri srebrne medalje. Iz legendarne ekipe ostali su samo golman Beara, Crnković, Zebec i Boškov, sa prethodnog SP u Švajcarskoj bio je tu Miloš Milutinović, a novu generaciju majstora predvodili su Dragoslav Šekularac i Todor Toza Veselinović, kasnije selektor reprezentacije koja se obrukala na EP u Francuskoj 1984. godine.
Žreb je plave smjestio u grupu 2, gdje su rezultatom 3:2 savladali velikog rivala Francusku, ali zato remizirali sa objektivno slabijim selekcijama Škotske (1:1) i Paragvaja (3:3, primivši gol u 90. minutu). "Trikolori" su poraz u direktnom okršaju sa Jugoslavijom kompenzovali pobjedama nad ostalim protivnicima. Zahvaljujući impresivnom trijumfu nad Paragvajcima (7:3) drastično su popravili ukupnu gol-razliku i zahvaljujući prednosti u tom elementu zauzeli prvo mjesto u grupi.
Plavima su se kiksevi iz prve faze obili o glavu već u četvrtfinalu. Umjesto da se kao pobjednici grupe sastanu sa Sjevernom Irskom, morali su da izađu na crtu njemačkim "pancerima", koji su u Švedskoj branili tron zaposjednut četiri godine ranije.
Isto kao u Švajcarskoj, kada je bilo 2:0 za Nijemce, presudio nam je Helmut Ran. Njegov gol u 12. minutu ispostavio se presudnim, Jugosloveni su optuživali arbitra da je priznao pogodak postignut iz ofsajda, ali od toga, naravno, nije bilo koristi.
Selektor: Aleksandar Tirnanić.
Igrači: Vladimir Beara 3 (nastupa) / 0 (golova), Srboljub Krivokuća 1/0, Tomislav Crnković 4/0, Dobrosav Krstić 4/0, Branko Zebec 4/0, Vasilije Šijaković 2/0, Novak Tomić 2/0, Todor Veselinović 4/3, Vujadin Boškov 4/0, Dragoslav Šekularac 3/0, Aleksandar Petaković 4/2, Zdravko Rajkov 4/1, Miloš Milutinović 3/0, Radivoje Ognjanović 2/1.
REZULTATI PLAVIH
Prva faza
Jugoslavija - Škotska 1:1 (Petaković 13 - Marej 48)
Jugoslavija - Francuska 3:2 (Petaković 16, Veselinović 63, 87 - Fonten 4, 85)
Jugoslavija - Paragvaj 3:3 (Ognjanović 12, Veselinović 29, Rajkov 74 - Parodi 21, Aguero 49, Romero 90)
Četvrtfinale
Jugoslavija - SR Njemačka 0:1 (Ran 12)
- REZULTATI -
POLUFINALE
Švedska - SR Njemačka 3:1
Brazil - Francuska 5:2
ZA TREĆE MESTO
Francuska - SR Njemačka 6:3
FINALE
Brazil - Švedska 5:2
KONAČAN PLASMAN
1. Brazil, 2. Švedska, 3. Francuska, 4. SR Nemačka
--------------------------------------------------------------
Utakmica sa najviše golova: Francuska - Paragvaj 7:3 (prva faza)
Ukupno golova na turniru: 126
Prosjek golova po utakmici: 3,60
Najbolji strijelac: Žist Fonten (Francuska) - 13
Najviše golova na utakmici: Žist Fonten (Francuska) - 4
Najveća posjeta: 50.000 (Brazil - SSSR, prva faza)
Ukupna posjeta: 832.078
Prosječna posjeta: 23.773
Debitovali: SSSR, Sjeverna Irska, Vels.