• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mundijal 1994 - SAD

Autor mondo.rs

Fudbal osvojio "jenkije", a Brazilci titulu

Još jedan Mundijal održan van granica evropskog kontinenta okončan je trijumfom tima iz Južne Amerike. Kada su sedam od osam mjesta u četvrtfinalu popunile reprezentacije iz Evrope, činilo se da će tradicija neuspjeha konačno biti prekinuta, makar da bi se udovoljilo teoriji vjerovatnoće.

Medjutim, Brazil se pod vodjstvom Karlosa Alberta Pareire prilagodio novim zahtjevima fudbalske igre, značajno promijenio dotadašnji pristup i na kraju zasluženo odnio pehar kući, rekordni četvrti put.

Ozbiljna bitka za domaćinstvo 15. SP vodila se između SAD i Maroka. Kako je zemlja sa sjevera Afrike imala da ponudi samo dva stadiona po standardima tako velikog takmičenja, FIFA je lako donijela odluku da organizaciju povjeri Amerikancima, a "crni kontinent" ostavi na listi čekanja.

Mnogi su otvoreno izražavali skepsu, misleći da će u zemlji sa tako tananom fudbalskom tradicijom turnir doživjeti krah. Ali pokazalo se da bez rizika nema ni profita - "jenkiji" su hrlili na stadione kao ludi i Mundijal u SAD postavio je apsolutni rekord sa gotovo 3,6 miliona ljudi na tribinama, odnosno 69.000 gledalaca po utakmici! Tome su svakako doprinijeli i domaći reprezentativci, koji su pod vođstvom srpskog trenera Bore Milutinovića ispunili zacrtani plan, plasiravši se u osminu finala. Imali su nesreću da tamo naiđu na buduće šampione...

Pored domaćina, velike uspjehe ostvarile su reprezentacije Švedske i Bugarske, plasmanom u polufinale. Kamerun nije uspio da ponovi fascinantne igre iz Italije 1990, mada se Rože Mila u 43. godini upisao u strijelce i tako popravio sopstveni rekord. Zato je na veliku scenu grunula supertalentovana ekipa nigerijskih "super orlova", koju je u meču osmine finala sa Italijom samo očigledno internacionalno neiskustvo koštalo eliminacije.

Naravno, kada se pomene ovaj Mundijal, neizbežno je podsjećanje na defanzivca Kolumbije Andresa Eskobara, koji je hicima iz pištolja ubijen, nekoliko dana po povratku nacionalnog tima u nesređenu južnoameričku zemlju. Eskobar je u ključnoj utakmici drugog kola prve faze protiv SAD (1:2) postigao autogol, pobjeda Kolumbijaca nad Švajcarskom (2:0) u posljednjem meču grupe A ispostavila se nevažnom i nesrećni fudbaler je grešku koja predstavlja sastavni dio igre platio životom.

Poslije mečeva SP u Italiji, koji su na momente bili nepodnošljivo dosadni, Amerikanci su bili svjedoci ponovnog radjanja napadačkog fudbala. Jednako zanimljivo bilo je u grupnoj i nokaut fazi, utisak je djelimično pokvarilo finale, prvi put u istoriji SP završeno rezultatom 0:0 i odlučeno izvođenjem jedanaesteraca. FIFA je svoj doprinos pozitivnoj igri dala zabranom vraćanja lopte golmanu, ali i nagrđivanjem pobjede sa tri, umjesto dotadašnja dva boda.

Najveći medijski dogadjaj u prvoj fazi takmičenja bilo je odstranjivanje Dijega Armanda Maradone sa šampionata. Na četvrtom Mundijalu u karijeri, Maradona je bio kapiten ekipe u kojoj su se pored nekolicine veterana našli predstavnici nove generacije asova: Batistuta, Redondo, Čamot, Simeone i Ortega. "Gaučosi" su na startu razbili debitantski tim Grčke (4:0), a zatim prizemljili Nigerijce (2:1). Onda je slavni "El Pibe" pao na doping-testu i Argentina bez njegovog iskustva i liderskih osobina više nije bila isti tim.

Situacija bez presedana desila se u grupi E, gdje su Meksiko, Republika Irska, Italija i Norveška sve završile takmičenje sa po četiri boda (po jednom pobjedom, remijem i porazom) i gol-razlikom nula. Meksiko je zauzeo prvo mjesto na osnovu najvećeg broja postignutih golova (3:3), a Ircima je pripala druga pozicija zbog pobjede nad Italijanima (1:0), koji su takodje imali gol-razliku 2:2. Te tri ekipe otišle su u osminu finala, dok su kući morali da se vrate samo zlosrećni "vikinzi" (gol-razlika 1:1).

Dok je Afrika na osnovu ranijih rezultata prvi put bila zastupljena sa tri predstavnika, ovog puta je došao red da zablista i jedna selekcija iz Azije. Saudijska Arabija je takmičenje u grupi završila sa istim brojem bodova kao Holandija i Belgija i poslije uspjeha DNR Koreje u Engleskoj 1966. postala prvi predstavnik najmnogoljudnijeg kontinenta u drugoj fazi SP. Gol za pobjedu nad Belgijom (1:0), prolaz dalje i ulazak u anale Mundijala postigao je Said Ovairan, poslije nevjerovatnog solo-prodora, u kom je nanizao čak petoricu "crvenih đavola"!

Najluđe utakmice u nokaut fazi igrali su Italijani. Dok su se njihovi prethodnici iz 1982. godine na putu do titule "prošvercovali" kroz prvu fazu, a onda počeli da gaze sve pred sobom, ekipa iz 1994, pod vodjstvom Ariga Sakija vraćala se "iz mrtvih" gotovo na svakom meču. "Azuri" su se teturali od Njujorka i Vašingtona do Bostona i natrag, ali su zahvaljujući vanserijskom talentu Roberta Bađa i spletu srećnih okolnosti uvijek pronalazili način da se izvuku.

U osmini finala, Nigerijci su poveli golom Rašida Jekinija i imali pobjedu u rukama kada je Đanfranko Zola u 75. minutu dobio crveni karton. Medjutim, Bađo je 90 sekundi prije kraja uspio da izjednači, a onda u produžetku postigne još jedan gol, dok su "super orlovi" djelovali kao da im je neko stavio grog u vodu kojom su se osvežavali po završetku regularnog toka.

Protiv Španaca u narednoj rundi, vodeći gol Dina Bađa neutralisao je Kaminero, a zatim su izabranici Havijera Klementea sabili Italijane na njihovu polovinu, stvarali i propuštali prilike, da bi u 87. minutu opet nastupio Roberto Bađo i obezbijedio "azurima" plasman u polufinale.

Najveći šok u nokaut fazi priredila je Bugarska, koja je u četvrtfinalu, protiv prvi put ujedinjene Njemačke, preokrenula rezultat golovima Emila Kostadinova i Hrista Stoičkova i tako stavila tačku na nastup branilaca trona. Bugari su na prethodnim Mundijalima odigrali 16 utakmica bez pobjede, ali su u Americi dočekali svojih pet minuta.

Stoičkov je uz Bađa i Brazilca Romarija bio neporecivi superstar turnira, a sa Olegom Saljenkom podijelio je naslov najboljeg strelca sa šest postignutih golova (centarfor Rusije je mrežu Kamerunaca zatresao pet puta za samo 60 minuta). Međutim, u polufinalu su naši jugoistočni susjedi ipak poklekli pred konačno ubjedljivom Italijom. Na dva brza gola Bađa (20. i 25. minut), Stoičkov je uzvratio pogotkom na isteku prvog poluvremena, ali tu je uzbuđenjima bio kraj - 2:1.

Poslije gorke pilule koju su im četiri godine ranije poslužili Maradona i Kanidja, Brazilci su riješili da učine sve kako im se takve eliminacije više ne bi ponovile. Selektor Pareira ukomponovao je "evropski Brazil", ekipu sa više defanzivno orijentisanih vezista nego ranije (Dunga, Mazinjo, Mauro Silva), stamenim centarhalfovima (Marsio Santoš, Aldair, Branko), ali i tradicionalno prodornim bekovima (Kafu, Žoržinjo, Leonardo) i maštovitim napadačima (prije svih Romario i Bebeto, tada 18-godišnji Ronaldo nije ulazio u igru).

Jedina ekipa koja je dokazala da sa takvim "kariokama" može da se nosi u otvorenoj borbi bila je Holandija. Sastav Dika Advokata u četvrtfinalnoj utakmici se vratio iz deficita od 0:2, pošto su na golove Romarija (53. minut) i Bebeta (63) munjevito odgovorili Denis Bergkamp (64) i Aron Vinter (76). Ali kada je suđeno da neko pobijedi, onda tu nema pomoći.

Projektil Branka iz slobodnog udarca sa oko 30 metara prohujao je pored nemoćnog Eda de Goja i Brazil je devet minuta prije kraja osigurao prolaz medju četiri najbolje ekipe. Taj meč ostaće upamćen i po simulaciji ljuljanja Bebetovog sina Mateusa, kojom je novopečeni otac u saradnji sa Romariom i Mazinjom proslavio svoj pogodak.

Kao SAD u osmini finala, Švedjani su u polufinalu takodje poraženi "samo" sa 1:0 (strijelac Romario u 80. minutu), a Italija je u meču odluke uspela da sačuva mrežu tokom svih 120 minuta. Medjutim, to su bile utakmice u kojima su protivnici Brazila imali samo iluziju eventualnog uspjeha. Golman Tafarel u tim mečevima gotovo da nije imao razloga da interveniše, samo se čekala egzekucija na drugoj strani.

Sedamnaestog jula u prisustvu 94.000 ljudi, preslabe živce za tako veliki trenutak imali su Franko Barezi, Daniele Masaro i Roberto Badjo, tako da jedan promašaj Marsija Santoša nije mogao da skrene "karioke" sa pobedničkog puta. Pod vrelim suncem Los Andjelesa, momci u žutim dresovima su se zahvaljivali bogu i slavili trijumf za anale, četvrtu titulu šampiona planete.

JUGOSLAVIJA: Embargo!

Prvi, a nadajmo se i posljednji put u istoriji svjetskih prvenstava, reprezentacija Jugoslavije/Srbije bila je odstranjena iz takmičenja. Sankcije Ujedinjenih nacija, koje su selekciju ostatka stare Jugoslavije (bez Slovenaca i Hrvata) vratile sa Evropskog prvenstva u Švedskoj 1992, još uvijek su bile na snazi, tako da državni tim Savezne Republike Jugoslavije (SCG) u to vrijeme praktično nije ni postojao.

Svjetski omladinski prvaci iz Čilea, osvajači Kupa šampiona iz Barija, mnogi talentovani fudbaleri i već dokazani asovi tih godina su bili svedeni isključivo na klupski fudbal. Tek krajem 1994, kada su sankcije UN ublažene i iz njih izuzeti sportisti, generacija Jugovića, Mihajlovića, Mijatovića, Jokanovića, Djukića, Branka Brnovića, Miloševića i drugih dobila je priliku da uz podršku iskusnijih Stojkovića i Savićevića pokaže koliko vrijedi na internacionalnom nivou.

Međutim, pored pomenutog EP i Mundijala u SAD, ta reprezentacija uskraćena je za priliku da se kvalifikuje za EP u Engleskoj 1996. Dok je dočekala svoj red, na SP u Francuskoj, mnogi stubovi te ekipe već su prošli svoj zenit i uz to kao kolektiv ostali siromašniji za iskustvo eventualnog neuspjeha, koje bi ih vjerovatno homogenizovalo i pomoglo im da na tom Mundijalu odigraju daleko bolje i odu dalje nego što su otišli.

Primjer reprezentacije Hrvatske, koja je ponikla iz iste fudbalske škole i 1998. postala treća reprezentacija svijeta, jasno pokazuje da su i plavi imali potencijala za to.

REZULTATI

OSMINA FINALA
Njemačka - Belgija 3:2
Španija - Švajcarska 3:0
Švedska - Saudijska Arabija 3:1
Rumunija - Argentina 3:2
Holandija - Republika Irska 2:0
Brazil - SAD 1:0
Italija - Nigerija 2:1 (1:1 u regularnom toku)
Bugarska - Meksiko 3:1 penalima (1:1 poslije produžetaka)

ČETVRTFINALE
Italija - Španija 2:1
Brazil - Holandija 3:2
Bugarska - Njemačka 2:1
Švedska - Rumunija 5:4 penalima (2:2 poslije produžetaka)

POLUFINALE
Brazil - Švedska 1:0
Italija - Bugarska 2:1

ZA TREĆE MJESTO
Švedska - Bugarska 4:0

FINALE
Brazil - Italija 3:2 penalima (0:0 poslije produžetaka)

KONAČAN PLASMAN
1. Brazil, 2. Italija, 3. Švedska, 4. Bugarska

----------------------------------------------------------------

Utakmica sa najviše golova: Rusija - Kamerun 6:1 (prva faza)
Ukupno golova na turniru: 141
Prosjek golova po utakmici: 2,71

Najbolji strijelac: Oleg Saljenko (Rusija), Hristo Stoičkov (Bugarska) - 6
Najviše golova na utakmici: Oleg Saljenko (Rusija) - 5

Najveća posjeta: 94.194 (Brazil - Italija, finale)
Ukupna posjeta: 3.587.088
Prosječna posjeta: 68.982
Debitovali: Rusija, Saudijska Arabija, Nigerija, Grčka.

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Kolumna - Nebojša Šatara

Navijači

MONDO Tim kola

FK BORAC

RK BORAC