Zbog nedostatka dokaza i pravosnažno je oslobođen nekadašnji legendarni fudbaler i funkcioner Obilića.
Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio nekadašnjeg generalnog direktora fudbalskog kluba Obilić Dragišu Binića i bivšeg sportskog direktora tog kluba Jovana Dimitrijevića od optužbi za zloupotrebe prilikom transfera Milana Obradovića u Lokomotivu.
Ovom odlukom je potvrđena prvostepena presuda Višeg suda u Beogradu od 31. decembra 2018. godine, kojom je nakon višegodišnjeg suđenja Binić oslobođen od optužbi za krivično djelo zloupotreba položaja odgovornog lica, a Dimitrijević da mu je u tome pomogao, zbog nedostatka dokaza da su izvršili krivična djela.
Binić je sada član Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Srbije.
On je bio optužen da je pribavio protivpravnu imovinsku korist Svetlani Ražnatović, koja je ranije osuđena na osnovu sporazuma o priznanju krivice, a u čemu im je pomogao Dimitrijević i to stvaranjem uslova i otklanjanjem prepreka za izvršenje krivičnog djela, pa su za iznos od 2.996.845 američkih dolara nanijeli štetu FK Obilić.
Međutim, Apelacioni sud smatra da je pravilan zaključak prvostepenog suda da se ni iz jednog dokaza izvedenog tokom prvostepenog postupka ne može utvrditi bilo kakva uloga Binića vezana za pregovore u vezi sa transferom fudbalera Obradovića i za samo sastavljanje ugovora o transferu, čiji je sastavni dio instrukcija za plaćanje.
Naprijed navedeno potvrđuju i izjave saslušanih svjedoka koji su bili upućeni u finansijski dio FK Obilića i koji su u svojim iskazima potvrdili da Binić faktički nije ni obavljao funkciju finansijskog direktora u punom smislu te riječi, navodi se u obrazložozenju odluke Apelacionog suda u koju je Tanjug imao uvid.
Apelacioni sud, između ostalog, nalazi da stoji činjenica da osnovi isplata nisu bili evidentirani u poslovnoj dokumentaciji FK Obilić, kao što nije bio evidentiran ni sam ugovor o transferu i instrukcija, ali po pravilnom zaključivanju prvostepenog suda ta činjenica da se FK Obilić u kritičnom periodu očigledno nije pridržavao zakonskih odredbi vezanih za poslovanje računovodstva ni na koji način, sama za sebe, ne dovodi u sumnju Binićevu odbranu.
Ovo stoga, što su se ispitani svjedoci izjašnjavali o tome da su se radom finansijske službe bavila druga lica na čelu sa Svetlanom Ražnatović.
Takođe, po ocjeni Apelacionog suda, pravilno je prvostepeni sud tokom postupka utvrdio da nije bilo dokaza da je radnjama Binića pribavljena protivpravna imovinska korist osuđenoj Svetlani Ražnatović, kako je to optuženim aktom stavljeno na teret.
Takođe smatra da nije dokazano da je Dimitrijević znao da novac potiče od transfera Milana Obradovića, niti da je njegov umišljaj u vezi sa preduzetim radnjama bio usmjeren da pomogne da se Svetlani Ražnatović pribavi protivpravna imovinska korist.
U ovom postupku ranije su bile i Svetlana Ražnatović i njena sestra Lidija Ocokoljić, koje su u međuvremenu zaključile sporazum sa tužilaštvom o priznanju krivičnog djela za nezakonitu prodaju 11 fudbalera "Obilića" i odslužile svoje kazne kućnog zatvora.
Uz to su uplatile i milionske novčane kazne.
Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.
Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka MONDO portalu.