Informišite se iz kog grada van SAD je stiglo najviše igrača u najjaču ligu svijeta i na kom mjestu je srpska prestonica, a i najveći grad Hercegovine.
Stranci su već dugo dio istorije NBA, ali da li ste se ikada zapitali odakle to najviše košarkaša stiže u najjaču ligu svijeta?
Ove sezone igra 74 Evropljana, od čega su petorica Srbi, a dvojica iz Bosne i Hercegovine.
A koji grad van SAD je dao najviše igrača u NBA?
Toronto. Portal "Basketball sphere" prenosi da su to Entoni Benet, Sim Bhular, Rik Foks, Kori Džozef, Džamal Meglor, Keli Olinik, Dvajt Pauel, Leo Rutins, Tristan Tomas i Endrju Vigins.
Iza Toronta je Melburn odakle su došli Dejvid Andersen, Kris Ensti, Endrju Bogut, Dante Eksum, Endrju Gejz, Šejn Hil, Kajri Irving, Luk Longli i Ben Simons.
A onda iznenađenje - treće mjesto dijele Split, Beograd, Montreal i London.
Splićani koji su igrali u NBA su Duje Dukan, Toni Kukoč, Dino Rađa, Bruno Šundov, Žan Tabak, Roko Ukić i Ante Žižić.
Sa beogradskog asfalta na terenima najjače lige svijeta nastupali su, ili još nastupaju, Miroslav Raduljica, Nemanja Bjelica, Bogdan Bogdanović, Rastko Cvetković, Aleksandar Đorđević, Marko Jarić i Igor Rakočević.
Igrači koji su rođeni u Montrealu, a igrali su u NBA klubovima su Džoel Entoni, Kem Birč, Ron Krevije, Stjuart Grejndžer, Kris Džozef, Erni Vandevege i Bil Vrnington. A u Lonodnu su rođeni O Dži Anuobi, Kelena Azubuike, Stiv Baknejl, Ndudi Ebi, Ben Gordon i Pops Mensa Bonsu.
Zanimljivo je da su Dakar i Pariz imali u NBA po pet igrača, a Mostar jednog manje (Bojan Bogdanović, Mirza Teletović, Zoran Planinić i Ivica Zubac), baš kao i Ljubljana (Goran i Zoran Dragić, Raša Nesterović i Uroš Slokar). Po četiri igrača stigla su i iz Madrida i Tbilisija.
Rekoreder kada su u pitanju njemački gradovi je Vircburg, pošto su se u njemu rodili Dirk Novicki, Maksi Kleber, ali i Entoni Rendolf. A po tri igrača u NBA ligi imali su i Vau (Južni Sudan), Kingston (Jamajka), Misisauga (Kanada), Port-a-Princ (Haiti), Lagos (Nigerija), Kinšasa (DR Kongo) i Istanbul (Turska).