NBA šampion se kockao i zamalo obrukao: "Fenjeraš" stao nadomak istorije!

Toronto umalo ispustio 21 poen prednosti u poslednja četiri i po minuta. Tim sa najlošijim skorom u ligi (10-34) bio baš blizu senzacije.

Atlanta - Toronto 117:122 NBA rezultati Izvor: Tanjug, John Amis/FR69715 AP

Tradicionalni NBA maraton na Dan Martina Lutera Kinga počeo je zaista uzbudljivo.

Branilac titule, Toronto, pobedio je Atlantu u više nego dramatičnom meču, u kojem je mogao biti viđen jedan od najspektakularnijih preokreta u istoriji košarke.

Reptorsi su na četiri i po minuta pre kraja vodili "plus 21" poen, a onda su 15 sekundi pre kraja umalo dopustili domaćima napad za pobedu.

Kako? Teško je opisati!

Atlanta - Toronto 117:122 (25:36, 35:21, 22:26, 35:39)

Iskusni Serž Ibaka ubacio je trojku za goste da postavi velikih 112:91 za Toronto i da 4:30 minuta pre kraja najavi mirnu završnicu.

Ali, ona je bila svakakva, samo ne mirna.

Najbolji igrač domaćih, atraktivni ruki Trej Jang realizovao je dva slobodna bacanja, pa šut za dva, pa zajedno sa saigračem Kemom Redišom po trojku, da na minut i po pre kraja primakne domaće na samo sedam poena zaostatka. Rezultat je na 1:39 do kraja bio 114:107 za Reptorse.

Favorit je bio "na konopcima" i nije mogao da dođe sebi!

Grešili su gosti iz Kanade, bacali lopte u aut, zbunjivao ih je presing domaćih preko celog terena i zato su gubili i gubili lopte. Jang je realizovao polaganje za 109:114, pa je ubacio trojku za 111:114, na minut i 23 sekunde pre kraja.

Meč je u tom trenutku ponovo bio otvoren, a čudesan preokret umalo dovršen.

Čudesni Jang ubacio 42 poena

Toronto: Sijakam 18, Anunobi 4, Gasol 14, Lauri 10 (7 as), Vanvlit 20, Ibaka 8, Holis-Džeferson 7 (10 sk), Dejvis 12, Mekou 2, Pauel 27 (6/9 za tri). Atlanta: Kolins 17 (11 sk), Hanter 13, Rediš 13, Jang 42 (2/7 za tri, 15 as, 7 izg), Huerter 9, Fernando 12, Džons, Tig 2, Gudvin, Karter 6, Bembri 3.

Na nesreću Atlante i svih koji vole ovakve trilere, šuter gostiju Fred Vanvlit (na slici) ostao je priseban, pa je pred poslednji minut ubacio važan šut za dva, zatim i jedno slobodno bacanje.

To je umirilo Reptorse, ali ne i Atlantu, pa je Jang asistirao odličnom centru Džonu Kolinsu da postavi samo dva poena razlike uoči poslednje 34 sekunde.

Toronto je pri rezultatu 117:115 krenuo u odlučujući napad, ostao bez rešenja, a Kolins je postao tragičar, jer je faulirao Vanvlita pri šutu za tri poena, koji je promašio.

Nije mogao jedan od lidera domaćih da dođe sebi dok je Vanvlit ubacivao slobodna bacanja i doneo Reptosima nedostižnih "plus 5" (120:115) na 14 sekundi pre kraja.

Da centar Atlante nije napravio faul, Hoksi bi verovatno uhvatili loptu koja se odbila o obruč i krenuli u napad za pobedu.

A, kakva bi to pobeda bila!

Trej Jang
Izvor: Tanjug, John Amis/FR69715 AP

Ovo je bila jedna od prvih utakmica maratonske NBA noći, koja će biti završena u zoru po srednjoevropskom vremenu. Pratite je u multiprenosu na TV Arena sport.

Ove utakmice će biti odigrane tokom Dana Martin Luter Kinga.

Vašington - Detroit 106:100
Atlatnta - Toronto 117:122
Bruklin - Filadelfija 111:117
Šarlot - Orlando 83:106
Klivlend - Njujork 86:106
Hjuston - Oklahoma 107:112
Memfis - Nju Orleans 116:126
Majami - Sakramento 118:113*