Ekberg i Sagosen srušili favorizovanu Barsu: Kil po četvrti put na krovu Evrope za istoriju Filipa Jihe!

Rukometaši Kila po četvrti put u istoriji su pobjednici EHF Lige šampiona!

Rukomet: Kil - Barselona, finale Liga šampiona 33:28 Izvor: Tanjug, AP Photo/Martin Meissner

Njemački klub je u velikom finalu u Kelnu savladao velikog favorita Barselonu 33:28 (19:16) i po četvrti put podigao pehar namijenjen evropskom šampionu.

Nijemci su od samog starta nametnuli svoju igru i već u 15. minutu stekli osjetniju prednost od četiri razlike (13:9), ali su Katalonci uspjeli da se vrate i izjednače rezultat na 15:15, da bi u finišu prvog poluvremena, serijom od 4:1, Kil ipak otišao na odmor sa solidnih "plus tri" - 19:16.

Rutinski su "autsajderi na papiru" održavali vođstvo i sredinom nastavka imali i pet golova viška, probala je Barsa da se ponovo vrati, međutim, kad je Niklas Ekberg pogodio mrežu iz sedmerca za 30:26 na 2.5 minuta prije kraja, bilo je jasno da povratka neće biti u Kelnu.

Upravo je Ekberg bio najefikasniji u taboru njemačke ekipe sa osam golova, a u trijumf i titulu prvaka Evrope se sa pogotkom manje ugradio i Sander Sagosen.

Kod Katalonaca prvo ime, ali i cijelog meča, bio je Gomez Abeljo sa 10 pogodaka, dok su Dika Mem i Arino Bengoečea zabilježili po četiri.

Zanimljivo, Barsa je prvi put pognute glave napustila teren poslije fantastične serije bez poraza koja je trajala od 14. septembra 2019. godine, kada je poražena u Ligi šampiona od mađarskog Pik Segedina.

Ovo je bilo treće finale koje su igrale ove dvije ekipe, Barselona je slavila u sezoni 1999/00, a Kil u sezoni 2009/10.

Izvor: Tanjug, AP Photo/Martin Meissner

Osim toga, Filip Jiha, trener Kila je postao jedini u istoriji rukometa koji je sa istim timom osvojio titulu evropskog šampiona i kao igrač i kao trener.

Pari sen Žermen je osvojio treće mjesto na Fajnal-foru nakon što je pobijedio Vesprem sa 31:26 (14:11).

Nedim Remili i Elohim Prandi su bili najbolji kod Parižana sa po šest golova, dok je Mikel Hansen upisao pogodak manje. Na drugoj strani, mađarski tim je predvodio Mate Lekai sa devet, Gasper Marguc je postigao četiri, a Petar Nenadić i Vuko Borozan su bili strijelci po tri puta.