Finansijska situacija u banjalučkom klubu daleko je od dobre
Odbojkaški klub Borac završio je ligaški dio Premijer lige BiH na šestom mjestu, pa će u četvrtfinalu plej-ofa igrati protiv sarajevske Bosne, koja je poslije 18 kola bila na trećoj poziciji.
Ipak, malo ko u banjalučkom klubu trenutno razmišlja o seriji sa Sarajlijama, već je glavna preokupacija – borba za egzistenciju kluba.
U ovom trenutku, prema riječima predsjednika Aleksandra Dakića, finansijska situacija je veoma loša.
"Ostali smo bez generalnog sponzora koji nas je obavijestio da više ne može da izdvaja novac, a uz to i budžet u Gradu Banjaluka je tek usvojen, pa koliko čujemo, nećemo dobiti ništa što nam je odobreno još bar mjesec dana. Prethodnih godina novac iz gradske kase smo dobijali u januaru, što nam je i te kako značilo da sezonu privedemo kraju. Bukvalno je sve krenulo kako ne treba i biće veliki uspjeh ukoliko odigramo prvenstvo do kraja", rekao je Dakić za Glas Srpske, ističući da je klub jedini priliv sredstava u posljednja četiri mjeseca imao od Ministarstva porodice, omladine i sporta u Vladi Republike Srpske, od čega je plaćena kotizacija za takmičenje.
Borčevi odbojkaši utakmice u elitnom rangu bh. odbojke igraju za stipendije bili čak i besplatno, a u ovom trenutku minimalne zarade kasne i do četiri mjeseca. Klub je, obzirom na to, prinuđen da protekla tri mjeseca pozajmljuje novac kako bi se organizovale domaće utakmice ili otišlo na gostovanje.
"Satjerani smo uza zid. Otkako smo u klubu situacija nije bila lošija, Nismo navikli da ikome budemo dužni, to nije način na koji funkcionišemo, pa smo blizu odluke da dignemo ruke od svega. Ukoliko klub prestane da postoji biće to velika šteta, jer imamo dva seniorska reprezentativca i trenera u stručnom štabu reprezentacije BiH, te sjajne mlađe kategorije. Svi redom su izborili završnice prvenstava Republike Srpske, a ženska selekcija je na domak plasmana u Prvu ligu. To pokazuje kako radimo i dokle smo stigli, ali ovako jednostavno ne možemo dalje", istakao je prvi čovjek crveno-plavih.
Probleme prave i loši termini za treninge – čak tri od pet sedmičnih počinje u 22 časa.
"Dosta naših članova su zaposleni i porodični ljudi, pa možete da zamislite koliko problema im zadaju kasni treninzi. Ipak, sve smo nekako usklađivali i gurali naprijed do kraja prošle godine nadajući se da ćemo nastaviti našim putem koji je sve samo nije lagan", zaključio je Dakić razgovor za banjalučki list.