"Furija" 5 od 5: Pobjedom nad Austrijom Španci pokucali na vrata polufinala

Branilac titule napravio ogroman korak ka plasmanu u polufinale a tom cilju dodatno bi mogla da ih približi Hrvatska ukoliko nadigra Nijemce

Rukomet EURO 2020 Španija Austrija 30 26 Izvor: Ronald Zak/AP

Rukometna reprezentacija Španije nastavila je sjajan niz na Evropskom prvenstvu.

"Crvena furija" je u preliminarnoj fazi savladala Njemačku, Letoniju i Holandiju, potom nadigrala i Češku, a danas je svom nizu dodala i Austrijance:

ŠPANIJA - AUSTRIJA 30:26

Španska selekcija došla je tako na korak od plasmana u borbu za medalje s obzirom da se "šepuri" na vrhu tabele uz šest bodova, a izuzetno zanimljiv duel u borbi za isti cilj očekuje nas u 20.30 časova, kada će Hrvati ukrstiti koplja sa Njemačkom, od koje je Španija, rekli smo, bolja u međusobnom omjeru.

Na sve tri utakmice preliminarne faze Austrijanci su postigli 30 i više golova, a jedina ekipa koja je tokom ovog turnira uspjela da ih svede na drastično manji broj pogodaka jesu Hrvati (27:23).

Branilac trofeja sa Evropskog prvenstva održanog 2018. godine u Hrvatskoj sve četiri utakmice je završavao uz više od 30 pogodaka, te stoga i ne treba da čudi rezultat ispisan na semaforu nakon prvih 30 minuta – 17:16 za "crvenu furiju", koja je teškom mukom, nakon egala u uvodnim minutima, stekla kapital od tri gola (8:5).

Ipak, fanatični Austrijanci, za čijim fanatizmom nisu zaostajali ni navijači, njih nekoliko hiljada na tribinama bečke dvorane, nisu istakli bijelu zastavu već nakon prve trećine prvog poluvremena.

Naprotiv, u narednih 7-8 minuta domaćin je bio taj koji je "preuzeo komandu" i serijom 5:1, koju je zaključio veteran na poziciji desnog krila Robert Veber došao do 10:9.

Ipak, nisu domaći, koji su u finišu prvog perioda ostali bez pivota Lukasa Herburgera kojem je zbog jednog prekršaja pokazan direktan crveni karton, uspjeli da sačuvaju minimalan plus, već su se, kako smo rekli, pred drugih 30 minuta suočili sa minimalnim zaostatkom.

Međutim, u nastavku su stvari došle na svoje mjesto.

U prvih deset minuta nastavka Austrijanci nisu mogli da nađu rješenje za sjajnog Horhea Makedu.

Dva gola i dvije asistencije saigračima učinile su da Španci u preostalih 20 minuta meča uđu pri prednost od četiri gola (23:19), a polovinom drugog poluvremena, pogotkom Anhela Fernandeza, španski igrači prvi put na meču odmiču "žilavim" domaćinima na odstojanje od pet koraka (25:20), što je za njih do kraja bilo nedostižno.

Horhe Makeda je u pobjedničkoj ekipi postigao šest pogodaka, dok je u taboru Austrije Janko Božović upisao sedam.