Na području Prijedora proglašena je vanredna situacija radi zaštite od poplava, jer je vodostaj Sane dostigao 469 centimetara i nastavlja da raste.
Iz Gradskog štaba za vanredne situacije navode da je riječ o trećem stepenu pripravnosti odbrane od poplava koji je proglašen danas u podne, te da su svi subjekti i građani obavezni da svoje kapacitete i sredstva stave u funkciju zaštite i spašavanja stanovništva u ugroženim područjima.
"Mjere zaštite i spasavanja stanovništva i materijalnih dobara na područjima koja su ugrožena poplavom vršiće se u skladu sa operativnim planovima zaštite od poplava grada Prijedora", navodi se u saopštenju.
Nivo Sane ima tendenciju daljeg rasta zbog visokog vodostaja njenih pritoka i priliva vode iz pravca Sanskog Mosta.
Vodostaj rijeke Sane jutros u šest časova iznosio je 440 centimetara i na tom nivou voda se djelimično izlila na područje Tukova i Raškovca na kojima je zaplavljeno oko 80 stambenih objekata, a presječen je i put Prijedor - Bišćani.
Ekipe Civilne zaštite trenutno su terenu da bi utvrdili da li je voda ušla u domaćinstva u ovim naseljima.
Oko osamdeset stambenih objekata u Prijedoru poplavljeno je protekle noći nakon izlivanja rijeke Sane iz korita u naseljima Tukovi i Raškovac, saopšteno je iz gradskog Odsjeka Civilne zaštite.
Zbog izlivanja vode na kolovoz u prekidu je put Prijedor – Bišćani, a saobraća se alternativnim putem.
U Novom Gradu i dalje su na snazi redovne mjere zaštite od poplava, a vodostaji Une i Sane su u blagom porastu.
Vodostaj Une u devet časova iznosio je 495 centimetara, a raste za oko tri i po centimetra na sat. Vodostaj Sane je 520 centimetara i po satu raste dva centimetra. Nivo obje rijeke tokom noći porastao je za oko 30 centimetara.
U naselju Mlakve poplavljena su četiri stambena objekta i stadion "Slobode", kažu u Štabu za vanredne situacije.
Voda je ušla i u podrum nekoliko kuća u naselju Vidorija, a u prekidu je i saobraćaj na putu Urije - Šuća.
Od juče na gradskom području rastu i podzemne vode. Voda je i u dvorištu Osnovne škole "Sveti Sava" u Novom Gradu, ali još nije ušla u objekat. Direktor Marina Ovuka jutros je izjavila da su uključene pumpe za izbacivanje vode.
U dolini Japre u prekidu je saobraćaj na putnim pravcima Gornji Agići- Kršlje i Blagaj - Radomirova. Rijeka Japra se u ovom dijelu opštine izlila u četvrtak i poplavila je više stambenih i pomoćnih objekata.
Rijeke Una i Sana iz korita su izašle u noći sa četvrtka na petak i u međuvremenu poplavile obradivo zemljište u priobalnom dijelu.
Na području ove opštine tokom jučerašnjeg dana pala su 22 litra kiše po metru kvadratnom. Kiša u Novom Gradu ne pada od sinoć od 23 časa.
Vodostaj rijeke Save u Semberiji porastao je u toku dana za 15 do 20 centimetara što nije mnogo i za sada na ovom području nema prijetnje od poplava, izjavio je Srni pomoćnik direktora "Voda Srpske" za riječni sliv Save Saša Avakumović.
Prema posljednjem mjerenju, u 12.00 časova vodostaj Save na Rači je 490 centimetara, što je daleko od kote redovne odbrane od poplava koja se proglašava pri vodostaju od 650 centimetara.
Avakumović kaže da vodenom talasu koji je već pogodio dijelove Hrvatske treba između 24 i 38 časova da stigne do Bijeljine.
Prema njegovim riječima, Civilnoj zaštiti u Bijeljini je odmah nakon upozorenja izdatog početkom sedmice, zbog prognoziranih obilnih padavina u Republici Srpskoj, dostavljeno nekoliko hiljada vreća koje mogu da posluže u eventualnoj odbrani od izlivanja vodotoka.
Ekipe civilne zaštite u Republici Srpskoj prate situaciju na terenu na podrčjima koja su ili mogu biti ugrožena poplavama, izjavila je Srni viši stručni saradnik u Republičkoj upravi Civilne zaštite Branka Klarić.
Klarićeva je napomenula da je u toku noći bilo problema na području Banjaluluke i Prijedora, te u opštinama Gradiška, Laktaši, Novi Grad, Kozarska Dubica i Kostajnica. Ona je dodala da je u odnosu na sinoć situacija jutros nešto bolja.
Padavinama su najviše bile ugrožene mjesne zajednice Šargovac, Motike, Petrićevac, Dragočaj, Ramići, Pavlovac, Lauš, Kuljani i Prijakovci dok je pojedinačnih problema bilo i u ostalim dijelovima banjalučkog područja.
Jedna starija osoba evakuisana je iz poplavljenog objekta u banjalučkoj Mjesnoj zajednici Šargovac iz poplavljenog objekta.
Prema jutrošnjem izještaju Republičke uprave Civilne zaštite, Operativno-komunikacijski centar 121 Banjaluka do 5.00 časova primio je više stotina poziva i zahtjeva građana koji su bili ugroženi bujičnim vodama, nastalim usljed naglih padavina.
Prema informacijama sa terena, u Ulici Vuka Jelovca pukao je potporni zid u dužini 100 metara, dok se na šestom kilometru od Banjaluke prema Saračici odronila zemlja na saobraćajnicu.
U toku večeri i noći radnici preduzeća "Građenje Đurić" isporučili su i u odbranu od poplava ugradili između 700 do 800 vreća sa pijeskom radi kontrole bujičnih vodotoka i sprečavanja ulaska vode u stambene objekte.
Najveći broj zahtjeva za isporuku vreća sa pijeskom primljen je sa područja Mjesne zajednice Šargovac.
Stanje se u toku noći stabilizovalo, a tačan broj poplavljenih objekata, domaćinstava i drugih subjekata koji su bili ugroženi poplavama i koji su pretrpjeli štetu, tek će biti utvrđen.
Snabdijevanje grada strujom i vodom je uredno.
live:"rijeka Sana i dalje raste 3cm po satu"-CZ pic.twitter.com/t9V4YMrlbr
Na području opština Gradiška izlila se rijeka Lubina i poplavila jedan stambeni objekat. Rijeke Jablanica i Vrbaška su na gornjoj tački, a odvodni kanali su puni vode i usljed bujičnog izlivanja potoka bila je zaplavljena jedna kuća.
Zbog zagušenja odvoda i podzemnih voda u gradu je poplavljeno više podrumskih prostorija. Pripadnici civilne zaštite i vatrogasne jedinice su na terenu i rade na otklanjanju posljedica.
Usljed naglih padavina u opštini Laktaši tokom noći izlila se Mahovljanska rijeka i Bukovica i ugrozila mjesne zajednice Jablan, Glamočani i Trn. Voda je ušla u tri kuće i u više podrumskih prostorija.
Tokom jutra voda se povukla u korito rijeka, a u toku dana pripadnici civilne zaštite i vatrogasne jedinice ispumpavaće vodu iz poplavljenih prostorija.
Vodostaj rijeke Save na području opština Kozarska Dubica jutros u 7.00 časova izosio je 829 centimetara i ima konstantan, ali blag porast. Vodostaj rijeke Une prema mjerenju jutros u 6.00 časova bio je 417 centimetara što je za tri manje od kote vanredne odbrane od poplava.
U opštini Kostajnica vodostaj rijeke Une ima tendenciju rasta i prema mjerenju u 7.00 časova iznosio je 417 centimetara što je za 67 više od kote redovne odbrane od poplava. Vanredne mjere odbrane od poplava uvode se na 450 centimetara, kada rijeka Una počinje da plavi niže priobalno područje.
U Republičkoj upravi Civilne zaštite ističu da su upoznati i o situaciji u susjednoj Hrvatskoj gdje su se zbog visokog vodostaja Korane i Kupe, u Karlovcu jutros oglasile sirene za opštu opasnost i naređena evakuacija stanovništva iz pojedinih mjesnih zajednica i gradskih kvartova.
Klarićeva je rekla da se, prema prognozi Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske, prije podne očekuje poboljšanje vremena što bi trebalo dovesti do stabilizacije prilika na terenu.