Narodna skupština RS neće ukidati Dan Republike ukoliko bi Ustavni sud BiH eventualno donio odluku kojom se pojedine odredbe Zakona o praznicima Srpske proglašavaju neustavnim, navodi se u Deklaraciji koju je usvojio parlament Srpske.
Izvor: MONDO
Narodna skupština smatra da je osporavanje pojedinih odredaba Zakona o praznicima Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH isključivo politički, a ne pravno zasnovan akt, čiji je prikriveni cilj negacija legaliteta i legitimiteta Republike Srpske i dejtonskog ustavno-pravnog poretka BiH.
Ambasada SAD u BiH, zajedno sa ostalim predstavnicima međunarodne zajednice, izražava duboku zabrinutost povodom Deklaracije koja je danas usvojena u Narodnoj skupštini Republike Srpske. U saopštenju se naglašava da je autoritet Ustavnog suda BiH uspostavljen Aneksom četiri, Članom 6 Dejtonskog mirovnog sporazuma. "To je propisano zakonom i u najboljem interesu je ove zemlje i svih njenih građana. Poštivanje vladavine zakona je neophodno u svim uspješnim društvima i od ključnog je značaja za budućnost BiH", ističu iz Ambasade SAD. Američka Ambasada očekuje da se sve prošle kao i buduće presude Ustavnog suda poštuju, bez obzira na prirodu odluke ili pitanja koje se razmatra.
Praznici Srpske utemeljeni su na načelu nediskriminacije i ne ugrožavaju nacionalni i vjerski identitet i ravnopravnost nijednog od tri konstitutivna naroda, i odgovaraju univerzalnim vrijednostima, evropskim tekovinama i iskustvima.
Neprihvatljivo je da se u postupku ocjenjivanja ustavnosti osporenih odredaba Zakona cijene politički i istorijski događaji zbog kojih je 9. januar određen kao Dan Republike, navodi se u Deklaraciji.
U dokumentu se ističe da parlament Srpske izražava punu volju i spremnost da iskoristi sva pravna i politička sredstva da bi odbranio legitimni interesi i sačuvao identitet Republike Srpske potvrđen Dejtonskim sporazumom.
"Narodna skupština poziva na jedinstven stav i djelovanje predstavnika Republike Srpske u organima i institucijama u BiH i svih političkih stranaka sa sjedištem u Republici Srpskoj da štite interese Srpske i njenih građana i očuvanja ustavnog poretka, utvrđenog Dejtonskim mirovnim sporazumom, ističe se u Deklaraciji.
OHR je saopštio da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće u skladu sa Dejtonskim sporazumom i da to nijedna deklaracija ne može promijeniti.
"OHR i druge članice međunarodne zajednice iznijele su jasan stav o deklaraciji Narodne skupštine Republike Srpske koja dovodi u pitanje posvećenost vlasti Srpske provođenju Dejtonskog sporazuma i vladavini prava u BiH", navodi se u saopštenju.
Iz OHR-a poručuju da institucije na svim nivoima imaju jasnu dužnost da poštuju i provode odluke Ustavnog suda, te tako ispune svoje obaveze iz Mirovnog sporazuma.