U nedjelju od 11.20 u sjedištu Evropske fudbalske asocijacije (UEFA) biće obavljen žrijeb za baraž Evropskog prvenstva u Francuskoj, nakon kojeg će biti poznati parovi četiri dvomeča iz kojih će pobjednici izboriti nastup na EURO 2016.
Dodatno doigravanje, baraž ili plej-of za evropska fudbalska prvenstva igra se od 1996. godine, dakle peti put. Prvi put za odlazak na EURO razigravali su Holandija i Republika Irska. Bilo je to za EP u Engleskoj igrano 1996. godine, kada su u "majstorici", utakmici na stadionu "Enfild" Holanđani slavili sa 2:0 i izborili nastup na završnoj smotri najboljih nacionalnih timova "Starog kontinenta", navedeno je na oficijelnoj stranici UEFA.
Od tada baraž se igrao kroz dvomeč za prvenstva 2000. godine, 2004, i 2012. Zanimljivo, za šampionat 2008. godine u Austriji i Švajcarskoj nije bilo plej-ofa, jer su učešće izborile selekcije domaćina, kao i pobjednici i drugoplasirani osam kvalifikacionih grupa.
Ukupno u doigravanjima za EP učestvovalo je 20 reprezentacija, od kojih osam nikada nije izgubilo, a šest ih čeka prvu pobjedu među kojima i Bosna i Hercegovina.
Reprezentacija BiH je do sada jednom nastupila u doigravanju za kontinentalna prvenstva. Bilo je to za šampionat 2012. igran u Ukrajini i Poljskoj, kada su tadašnji izabranici selektora Safeta Sušića u prvom meču u Zenici remizirali 0:0 sa Portugalom, ali su u revanšu poraženi od Ronalda i društva - 2:6.
Tada je sarajevski bend "Dvadesetorica" spjevao pjesmu o baražu...
Među državama čija će se imena naći u nedjelju u kuglicama žrijeba Republika Irska je najviše puta bila u baražu - u tri navrata. Dva puta Republika Irska je ispala od Holandije i Turske. Prošla je na EP 2012. godine, kada je u baražu eliminisala Estoniju.
Danska je jednom nastupila u doigravanju i prošla na EURO 2000. u Holandiji i Belgiji. Deklasirala je tada Izrael, ukupnim rezultatom dvomeča - 8:0 (5:0, 3:0). I Norveška je jednom igrala u doigravanju, ali nije prošla na EP 2004. u Portugal. Poražena je od Španije. Ukrajina ima isti skor kao i Norveška, jedno učešće u baražu i poraz. Oni su na posljednjoj stepenici za EP 2000. pali u duelu sa Slovenijom (2:1, 1:1).
Slovenci su dva puta stizali do baraža. Osim uspjeha u duelu sa Ukrajincima, tugovali su nakon dvije utakmice sa Hrvatskom, te nisu otišli na šampionat igran 2004.
Od timova koji će se boriti za nastup na EURO 2016, u baražu za evropska prvenstva prvi put nastupiće Mađarska i Švedska.
U istoriji baraža za EP Holandija je jedina ekipa koja je izgubila u prvoj utakmici, a nakon revanša izborila nastup na finalnom turniru (2004). Ukrajina (2000.), Bosna i Hercegovina (2012.), Estonija (2012.) i Crne Gore (2012.) propustile su priliku u debijima plej-ofa plasirati se na EP. To je uspjelo Sloveniji (2000.) i Letoniji (2004.).
Holandija i Hrvatska jedine su reprezentacije koje su kao pobjednici izlazili iz oba njihova nastupa u doigravanju za EURO. Škotska je jedini nacionalni tim koja je dva puta bila u baražu i oba puta nije uspjela otići na EP. Holandija (2004.) i Portugal (2012.), selekcije su koje su nakon prolaska baraža najdalje "dogurale" na EP, do polufinala.
Van Nistelroj jedini postigao "het-trik"
Samo tri ekipe pobijedile su obje utakmice u baražu za EURO, Danska (Izrael 2000.), Češka Republika (Crnu Goru 2012.) i Španija (Norvešku 2004.).
Holanđanin Rud van Nistelroj jedini je postigao "het-trik" u baražu kada je Holandija pobijedila Škotsku s 6:0 u drugom meču doigravanja za EP 2004. Po tri gola u baražu, ali ne kao het-trik, postigli su i Robi Kin (Irska) i Jon Dal Tomason (Danska).
Zlatko Zahovič, Milenko Aćimović, Miran Pavlin, Mladen Dabanovič i Amir Karić (Slovenija), Demijen Daf (Republika Irska), Beri Ferguson (Škotska), Stipe Pletikosa, Darijo Srna (Hrvatska) rekorderi su po broju nastupa u baražu odigravši po četiri susreta.