Odbrana generala Ratka Mladića uložila je žalbu na odluku kojom je Haški tribunal odbio da Mladića pusti na privremenu slobodu radi liječenja u Rusiji.
U obimnoj žalbi, koju je Tribunal danas objavio, Mladićevi branioci navode da je raspravno vijeće koje je odbilo da generala privremeno oslobodi, tu odluku zasnovalo na netačnim zaključcima o činjenicama.
Odbrana, stoga, traži da apelaciono vijeće preinači prvostepenu odluku i generala Mladića pusti na liječenje u Rusiji.
Sudije, po odbrani, nisu pravi način vrednovali garancije Rusije da će se Mladić, ako bude pušten, vratiti u Hag kad ga sud pozove.
Podsjetimo, raspravno vijeće je, odbijajući Mladićev zahtjev, naglasilo da, uprkos garancijama Moskve, nisu uvjereni da bi se Mladić, ako bi bio pušten, vratio u Hag.
Odbrana u žalbi tvrdi i da sudije nisu na pravi način razmotrile trenutno Mladićevo zdravstveno stanje, ignorišući nalaze vještaka koje su angažovali branioci, već su se pogrešno oslonile na analizu generalovog ponašanja dok je bio u bjekstvu.
U prvostepenoj odluci, Tribunal je odbio tvrdnje Mladićeve odbrane da general nema primereno liječenje u pritvoru u Sheveningenu, kao i da je njegovo pogoršano zdravstveno stanje nespojivo sa boravkom u pritvoru.
O žalbi branilaca Branka Lukića i Dragana Ivetića, u dogledno vrijeme odlučivaće apelaciono vijeće Tribunala.
Mladićevi branioci zatražili su, krajem marta, od Tribunala da generala privremeno pusti na liječenje u Rusiju, zato što mu se, početkom tog mjeseca, u sudskom pritvoru pogoršalo zdravstveno stanje.
Kako je odbrana tada navela u zahtevu, Ruska Federacija je prihvatila da se pridržava svih uslova koje bi Tribunal propisao, kao i da Mladića vratu u Hag kada bude pozvan.
Ratni komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (75) u pritvoru Tribunala očekuje prvostepenu presudu po optužnici za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest opština imao razmjere genocida; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95. godine.
Odbijajući taj zahtjev, raspravno vijeće predsjedavajućeg Alfonsa Orija (Alphons Orie) navelo je da je uzelo u obzir garancije Rusije da bi se pridržavala svih uslova koje bi Tribunal nametnuo za privremeno oslobađanje Mladića i liječenje u Moskvi.
"Vijeće, međutim, nije uvjereno da bi se optuženi vratio u sjedište Tribunala, ukoliko bi bio privremeno oslobođen", zato što "se nije dobrovoljno predao Tribunalu, nego je umjesto toga 16 godina izbjegavao hapšenje", piše u odluci haškog suda.