• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Smanjen broj nezaposlenih na Balkanu

Autor Anadolija

Statistika pokazuje kako je u prvoj polovini ove godine broj nezaposlenih u Hrvatskoj smanjen za 82.000, Srbiji i Bosni i Hercegovini oko 12.000, a Crnoj Gori 3.450 osoba

Statistički podaci pokazuju da je na prostoru Balkana smanjen broj nezaposlenih osoba, te da je posljednjih mjeseci u regionu sve više stranih investicija iako su države na tom prostoru kao i mnoge zemlje svijeta još uvijek teško pogođene globalnom ekonomskom i finansijskom krizom.

Istraživanje koje su proveli novinari Anadolije, pokazalo je da je u državama Balkana smanjen broj nezaposlenih osoba. Većina nezaposlenih pronašla je posao. No, neki od onih koji su bili na evidencijama nezaposlenih su i penzionisani, mlađe osobe uključene u proces školovanja i prekvalifikacija, dok su neki pak brisani zbog nepridržavanja zakonskih odredbi, ili su se jednostavno odjavili sa zavoda za zapošljavanje.

Ekonomski analitičar Duljko Hasić je istakao da su kao odgovor na ekonomsku krizu u svijetu mnoge države na Balkanu poduzele potrebne reforme i ekonomske mjere kako bi privukli strane investicije čime je, kako kaže, smanjen broj onih koji u "redovima" čekaju posao.

“Nakon ekonomske i finansijske krize koja je pogodila svijet, sve države regiona su pokrenule određene reforme i počele stvarati povoljniji ambijent za strane investicije. Neke zemlje kao što je Srbija su posebno bile uspješne u tome i privukle su strani kapital čime je smanjen broj nezaposlenih u toj zemlji. Jednostavno u te zemlje regiona su došli investitori i otvorili nova radna mjesta”, rekao je Hasić.

Tako je u Srbiji tokom prve polovice ove godine broj nezaposlenih u konstantnom padu. Naime, prema posljednjim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje Srbije (NSZ), broj nezaposlenih je šest mjeseci konstantno u padu i u drugom kvartalu ove godine stopa nezaposlenosti u Srbiji iznosila je 20,3 posto.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, broj nezaposlenih je 0,5 posto manji u drugom u odnosu na prvo tromjesečje. Prema istom izvoru, u avgustu ove godine registrovano je 757.243 lica na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje. S druge strane, ukupan broj nezaposlenih na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje na samom početku 2014. godine iznosio je 769.546 osoba. Prema tome u Srbiji je trenutno manje oko 12.000 nezaposlenih osoba.

Slična situacija je zabilježena i u Hrvatskoj gdje je broj nezaposlenih u julu ove godine naglo smanjen, saopćio je Zavod za zapošljavanje (HZZ) Republike Hrvatske. Tako je u julu 2014. godine u Hrvatskoj stopa registrirane nezaposlenosti pala sa 18,3 na 17,8 posto. Ukupno su tokom jula iz evidencije nezaposlenih brisane 35.824 osobe.

Inače, krajem jula 2014. godine, u evidenciji HZZ-a registrirane su 296.094 nezaposlene osobe, što je u odnosu na juni ove godine manje za 2,9 posto ili 8.831 osobe.

S druge strane, u januaru ove godine u evidenciji Zavoda za zapošljavanje Hrvatske bile su registrovane 378.284 nezaposlene osobe. Prema ovim podacima, u Hrvatskoj je od januara do sada manje 82.000 nezaposlenih osoba.

Stranci mnogo više ulagali u Srbiju, Hrvatsku i druge zemlje nego u BiH

Duljko Hasić napominje ipak, da su stranci mnogo više ulagali u Srbiju, Hrvatsku i druge zemlje nego u BiH koja, kako kaže, još uvijek ne nudi povoljne uslove za ulaganja i ne čini dovoljno kako bi privukli strani kapital koji je, prema njegovom mišljenju, neminovan za ekonomski progres svake države.

“U Srbiju je tako stigao arapski kapital, u Hrvatsku turski, a BiH još uvijek zaobilaze investicije. Ove godine smo čak zabilježili 67 posto manje investicija u BiH zbog lošeg poslovnog ambijenta, komplikovane birokratije i političke nestabilnosti. Bh. vlasti se nisu skoro nimalo potrudile da kreiraju povoljniji poslovni ambijent za strana ulaganja što bi, u konačnici, donijelo još više novih radnih mjesta”, kazao je Hasić.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH u januaru 2014. godine je bilo 557.474 nezaposlenih osoba, u februaru 556.868, martu 552.588, aprilu 546.977 dok je u maju broj nezaposlenih u BiH iznosio 544.847.

Agencija za statistiku BiH navodi da je u junu 2014. godine broj registrovanih nezaposlenih u BiH iznosio 545.470 osoba što je manje za oko 12.000 nego u januaru ove godine.

Isto tako, u Crnoj Gori je, prema podacima Zavoda za zapošljavanje, u januaru ove godine bilo prijavljeno 34.469 nezaposlenih osoba, a stopa nezaposlenosti je iznosila 14,86 posto.

S druge strane, prema podacima Zavoda za zapošljavanje, u avgustu je u toj zemlji zabilježeno 31.012 nezaposlenih osoba, a stopa nezaposlenosti je pala na 13,41. Prema tome, u ovoj zemlji je od januara do sada manje oko 3.450 nezaposlenih osoba.

Makedonija je na početku januaru 2014. godinu imala 222.000 nezaposlenih, pokazuju podaci makedonskog Zavoda za zapošljavanje.

Prema mišljenju Hasića, one zemlje u regionu koje su uspjele da stvore potrebni ambijent privukli su strane investitore prethodnih godina.

“Svaka zemlja u regionu koja je riješila problem neefikasne administracije i omogućila bolje uslove privukla je strane investicije čime je smanjena nezaposlenost. Porezna opterećenja su posebno neizdrživa za strane ulagače i to se mora rješavati. Potrebne su reforme kako bi se privukao kapital i ojačala domaća proizvodnja čime bi mnogo pronašli zaposlenje u BiH, ali i drugim zemljama regiona”, istakao je Hasić.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE