• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Francuska država platila milione evra za originalni rukopis Markiza De Sada

Autor Dragana Božić

Francuska država nabavila je originalni rukopis "120 dana Sodome" Markiza De Sada za čitavih 4.5 miliona evra, time sačuvavši nacionalno blago ove zemlje, objavilo je u petak tamošnje ministarstvo kulture.

 Francuska država platila milione evra za originalni rukopis Markiza De Sada Izvor: Profimedia

Perverzno remek-djelo iz 18. vijeka imalo je tokom vijekova burnu sudbinu, ali budućnost mu je sada sigurna, nakon što je privatni donator obezbijedio sredstva.

Ministarstvo kulture je u decembru 2017. zaustavilo prodaju na aukciji proglasivši djelo nacionalnim blagom i zabranilo izvoz iz Francuske. Sada je platilo 4,55 miliona evra kako bi ga zadržalo u zemlji.

Prije intervencije države, rukopis je trebalo da bude prodat na aukciji istorijskih dokumenata u vlasništvu francuske investicione kompanije "Aristofil", zatvorene prije dvije godine zbog skandala u kojem su propali novci investitora. Kontroverzno djelo o četvoro bogatih libertinaca u potrazi za vrhunskim seksualnim užitkom De Sad je napisao na komadima pergamenta koje je prošvercovao u ćeliju u zatvoru Bastilja.

Novac za kupovinu na aukciji dao je Emanuel Busar, bivši investicioni bankar, a rukopis će ući u kolekciju biblioteke "Arsenal" u Parizu, koja radi u sklopu Francuske nacionalne biblioteke.

Francuski sudovi zaplijenili su 130.000 istorijskih dokumenata koje je "Aristofil" 2015. kupio za svoje investitore, nakon što je policija otkrila da je kompanija u stvari velika piramidalna šema.

Libertinac progonjen tokom kraljevskog režima i poslije Francuske revolucije, markiz pravog imena Donatijen Alfons Fransoa de Sada (1740.-1814.) dobar dio života proveo je u zatvoru.

Književne zasluge nisu mu bile priznate sve do 20. vijeka kada je zgražavanje nad njegovom literaturom zamijenilo razumijevanje njegovih ideja sažetih u pojmu "sadizam", nazvanom po njemu.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE