• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta je Tramp poručio na Molitvenom doručku

Autori mondo.ba Autori Agencije

Predsjednik SAD Donald Tramp rekao je danas na Nacionalnom molitvenom doručku u Vašingtonu da je vjera "centralna za američki život i slobodu".

U petnaestominutnom obraćanju na godišnjem skupu zvaničnika drugih država, političara iz SAD, diplomata, vjerskih vođa Tramp je ukazao da su osnivači Amerike govorili o "našem tvorcu" u Deklaraciji o nezavisnosti, da na američkom novcu piše "U Boga vjerujemo".

On je rekao da prava koja svi Amerikanci uživaju "nisu data od čovjeka" već da "naša prava dolaze od našeg tvorca".

"Šta god da se desi nikakva zemaljska snaga ne može da oduzme ta prava", rekao je Tramp na 66. Nacionalnom molitvenom doručku u hotelu Vašington Hilton, tradicionalnom okupljanju na kome zvanice razmjenjuju prijateljske poruke kroz molitvu.

Cvijanovićeva u Vašingtonu

Cvijanovićeva je istakla da je Nacionalni molitveni doručak dobra prilika da se u neposrednom kontaktu sa predstavnicima američkih institucija, kao i učesnicima iz drugih zemalja razmijene iskustva i mišljenja o aktuelnim temama, ali i istakne položaj i značaj Republike Srpske u regionalnim okvirima, navodi se u saopštenju. Ona je naglasila da je posjeta Vašingtonu dobra prilika za susrete sa uticajnim ličnostima u SAD, predstavnicima američkog Kongresa, finansijskih institucija, ali i sa predstavnicima srpske dijaspore u SAD.

On je takođe govorio o tome da vidi "moć Božje ljubavi" u Amerikancima, posebno tokom odgovora na nedavne uragane i masovne oružane napade.

"Mi svi možemo da budemo heroji za sve", rekao je Tramp.

Među onima koji su sjedili zajedno sa Trampom bili su republikanski kongresmen Stiv Skalis koji je teško ranjen prošlog ljeta kada je naoružani napadač pucao na republikanske članove Kongresa i demokratski kongresmen i predsjednikom Kongresnog crnog kokusa Sedrik Ričmond.

Prva dama Ruande Džanet Kegame izgovorila je uvodnu molitvu.

Nacionalni molitveni doručak tradicija je stara više od šest decenija po kojoj se svake godine, prvog četvrtka u februaru, u zajedničkoj molitvi okupljaju predsjednik SAD, članovi Kongresa, američki političari i vojni lideri, kao i ugledni gosti iz stotinak zemlja svijeta.

Kako navodi agencija AP Tramp ima jaku podršku evangelista koji su doprinijeli da on dođe do Bijele kuće.

Tramp se prije doručka sastao sa predsjednikom Gvatemale Džimijem Moralesom kome je zahvalio na podršci njegovoj odluci da premjesti ambasadu Izraela u Jerusalim, saopštila je Bijela kuća.

Gvatemala je jedna od devet zemalja koje su podržale SAD u glasanju u UN u kome je osuđena ta američka odluka.

NA DORUČAK (IPAK) NE ZOVE PREDSJEDNIK

U našoj javnosti pozivi na Molitveni doručak često tumače kao svojevrsno priznanje američke administracije, ako ne i samog Dolanda Trampa lično, zvanice zapravo dobijaju pozive uglavnom od kongresmena i članova tzv Feloušipa.

Vlada SAD, takođe, ima pravo da pozove određeni broj gostiju i obično predlaže visoke strane zvaničnike, a svaki kongresmen i svaki senator imaju pravo da pozovu koga god žele. Svi pozivi na kraju se koordiniraju sa organizacionim komitetom jer postoje jasno određene kvote za svaki region i svaku američku državu. O tome ko će se naći na konačnom spisku gostiju odlučuju koliko funkcija i ugled odabranih, toliko i lična poznanstva, a ponekad i činjenica da su prethodnih godina već bili pozivani.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE