Petovalentne vakcine za djecu, koje u apotekama sada koštaju i do 80 maraka, Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS je prošle godine dobavljaču plaćao tek 28,81 KM.
"Vrlo je moguće da je to klasična ucjena, zato što se kod nas zatreslo tržište zbog cijena lijekova. Najviše ispaštaju djeca i njihovi roditelji! Najgore je u svemu tome što, kad dođu roditelji kod nas, svu svoju žestinu 'svale' na doktore i sestre koje rade, a mi apsolutno nemamo nikakve veze s tom nabavkom", ističe Miodrag Femić, predsjednik Međunarodne asocijacije doktora medicine za jugoistočnu Evropu.
I iz FZO RS su ranije poručili da to što se već treći put niko nije javio na njihov tender za nabavku tih vakcina shvataju kao ucjenu farmaceutskih kuća.
"Očigledno je da iza svega stoje viši finansijski interesi, jer je jasno da neko želi da stvori vještačku krizu", poručili su iz FZO RS.
Iz resornog ministarstva su zbog ove pojave već reagovali i obratili se kako inspekciji tako i Farmaceutskoj komori RS.
"Dopis je upućen i Farmaceutskoj komori RS sa zahtjevom za nadležno postupanje u cilju zaštite ugleda i dostojanstva profesije, te zaštite korisnika zdravstvenih usluga", uvjeravaju iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.
Dopis su i "Nezavisne" prekjuče uputile Farmaceutskoj komori RS, kojim smo tražili njihov stav u vezi s praksom u nekim apotekama koje prodaju vakcine za djecu, ali odgovor do zaključenja ovih novina nismo dobili.
Nakon što je banjalučki list objavio tekst o tome kako apoteke prodaju vakcine iako je to strogo zabranjeno, oglasili su se i roditelji, koji u svojim komentarima navode da su i sami morali da izbroje novac kako bi im djeca bila vakcinisana.
"I ja sam prva svom djetetu morala da kupim tu vakcinu, jer nismo imali izbora, a i sama doktorica je rekla da to ima u slobodnoj prodaji", piše, između ostalog, majka jednog mališana iz Banjaluke.
Ako je za utjehu, iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS najavili su da će sve zdravstvene ustanove u RS uskoro da dobiju petovalentne vakcine, kojih već duže vrijeme nema u vakcinacionim centrima.
Takođe, po zahtjevu resornog ministarstva, nadležna republička inspekcija bi već od danas trebalo da počne da "češlja" apoteke i utvrdi koje od njih prodaju ove vakcine, što je zakonom zabranjeno, jer one sve do upotrebe moraju biti u hladnom lancu.
"Republička uprava za inspekcijske poslove zaprimila je dopis Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, kojim se traži pojačan nadzor Zdravstvene inspekcije povodom informacije o prodaji vakcina na malo u apotekama. Važno je napomenuti da u oblasti kontrole proizvodnje i prometa lijekova i medicinskih sredstava trenutno imamo tri farmaceutska inspektora, kojima je dopis već proslijeđen i koji će već od sutra početi sa kontrolama", kazala je juče Dušanka Makivić, viši saradnik za odnose s javnošću Republičke uprave za inspekcijske poslove.
U Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH, kao i u Institutu za javno zdravstvo RS su nedvosmisleno poručili da se vakcine ne smiju prodavati u apotekama.