Helsinški parlament građana Banjaluka organizuje u subotu u Domu omladine u Banjaluci, prvu sesiju „Žive biblioteke“ na kojoj će se, u ulozi „knjiga“, pojaviti 12 osoba, predstavnika različitih grupa koje su često meta predrasuda.
Specifičnost “Žive biblioteke” je u tome što su “knjige”, u stvari, stvarne osobe, koje posjetioci “posuđuju” na određeno vrijeme i pitaju ih ono što ih zanima.
A na sesiji u Banjaluci, posjetioci “Žive biblioteke” od 12 do 16 časova će moći da “iznajme” i razgovaraju sa: osobom sa invaliditetom, ombudsmenom, mladom osobom bez roditelja, bivšim ovisnikom, ocem na porodiljskom bolovanju, ateiskinjom, povratnicom, pripadnicima religijskih manjina, samohranom majkom, Romkinjom, nezaposlenom mladom osobom i osobom koja je preživjela smrtonosnu bolest.
„Živa bibiloteka“ se koristi kao metod socijalne intervencije za promovisanje ljudskih prava i ljudskog dostojanstva i za borbu protiv diskriminacije.
U razgovoru sa „knjigama“ saznajemo dosta toga novog o ljudima iz svoje sredine, ali i o sebi samima. Ovaj metod se već neko vrijeme uspješno primjenjuje u Srbiji i Hrvatskoj, a sesija u Banjaluci biće prva takva sesija koja je organizovana u ovom dijelu BiH. Nakon Banjaluke, sesije će se održati i u Jajcu, Prijedoru, Mrkonjić Gradu i Sanskom Mostu.
Sesija se organizuje u sklopu projekta „Živa biblioteka“ koji realizuje Helsinški parlament građana Banja Luka u okviru Koalicije civilnog društva u borbi protiv diskriminacije „Jednakost za sve“.