• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Korona hakeri napadaju: Sajber kriminal cvjeta, zaštitite se na vrijeme

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Dok se čitava planeta bori protiv koronavirusa, prevaranti i hakeri ne biraju sredstva i metode da iskoriste strah i konfuziju ljudi koji koriste internet.

 Korona hakeri napadaju: Sajber kriminal cvjeta, zaštitite se na vrijeme Izvor: Guliver/Getty images/iStock/Михаил Руденко

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske za Mondo su potvrdili da su u toku pandemije zabilježili porast gotovo svih oblika visokotehnološkog kriminaliteta i kriminaliteta u vezi sa visokotehnološkim kriminalitetom.

"Razlog za porast ovog oblika kriminala leži u činjenici da je, uslijed pandemije, zdravstveni, obrazovni, poslovni i finansijski sektor bio prisiljen da dio svojih poslova obavlja u digitalnom okruženju. Takođe, prelazak obrazovnog sistema u digitalno okruženje i sprovođenje mjera za zaštitu od pandemije je u velikoj mjeri uticalo na to da djeca veliki dio svoga vremena provode na internetu i uz korištenje kompjuterskih sistema", tvrde iz MUP-a RS.

Možda će vas zanimati

Izvršioci krivičnih djela u velikoj mjeri koriste stanje pandemije i masovno interesovanje za pandemiju virusa korona, i svakodnevno kreiraju veliki broj internet domena koji koriste ključne riječi "koronavirus" i "covid19", radi ostvarivanja spam napada, "phishing" napada i uopšteno radi širenja malicioznih programa.

"Izvršioci krivičnih djela koriste popularno nazvane phishing napade, na način da kreiraju falsifikovane internet stranice, koje navodno služe za pomoć u borbi protiv pandemije virusa korona, kako bi na taj način došli do ličnih podataka, koji se kasnije najčešće koriste za krađu novca sa bankovnog računa ili za neovlašten pristup u elektronsku poštu", pojašnjavaju iz policje.

Jedna od potencijalnih žrtvi sajber kriminalaca je i jedna Banjalučanka koja je za MONDO potvrdila da su je nedavno zvali iz banke kako bi joj saopštili da su joj blokirali kartice koje je koristila na sajtu "Intersporta", kompanije koja prodaje sportsku opremu. Podsjećamo, sajt su napali hakeri zbog prikupljanja podataka korisnika o platnim karticama.

"Zbog bezbjednosnih razloga, izradili su nove kartice navodeći da su zbog hakerskog napada morali da izvrše tu blokadu. Kako su mi rekli, povećan je broj zloupotreba na internetu otkako se suočavamo sa korona krizom. Od tada više ne ostavljam kartice na netu i kada naručujem plaćam kešom", rekla nam je ona.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske u proteklih nekoliko godina kao najčešća krivična djela u oblasti sajber kriminala bilježi različite vrste prevara, u kojima se prema visini materijalne štete ističu tzv. BEC (Business Email Compromise) prevare. Takođe ističu i postojanje programa za ucjenjivanje (ransomware), a što prema našoj zakonskoj regulativi predstavlja krivično djelo.

Takođe, napominju da je evidentiran i značajan broj krivičnih djela 'Neovlašteni pristup zaštićenom kompjuteru, kompjuterskoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka' te krivičnih djela iz oblasti seksualne eksploatacije djece na internetu, kao i druga krivična djela (tzv. krivična djela klasičnog kriminaliteta) izvršena uz pomoć kompjutera ili kompjuterske opreme.

Iz MUP-a RS skreću pažnju svim roditeljima maloljetnih lica koja koriste internet da se obavezno edukuju prvo sami, a potom i svoju djecu o svim opasnostima koja im prijete upotrebom interneta i takođe o svim mjerama sigurnosti koje mogu da preduzmu.

"Roditelji i staratelji treba da ograniče broj sati koje maloljetnici provode na kompjuterima i da strogo povedu računa o aktivnosti njihove djece na društvenim mrežama. Oni treba da kroz svakodnevni razgovor uvijek znaju sa kim njihova djeca komuniciraju, šta su teme komunikacije, koje internet stranice posjećuju, kako bi mogli da ih adekvatno savjetuju ili upozore", istakli su iz MUP-a RS.

Dalje se savjetuje svim fizičkim i pravnim licima da posjećuju isključivo ovlaštene internet stranice koje služe za informisanje o pandemiji virusa korona i da budu obazrivi prilikom eventualne prijave i ostavljanja osjetljivih podataka.

"Izričito savjetujemo građane da ukoliko posumnjaju na legalnost određene internet stranice, ili ukoliko uopšte ne mogu prepoznati ovlaštene internet stranice za savjetovanje i borbu protiv virusa korona, da potraže savjet stručne osobe ili da odmah kontaktiraju ovlaštena službena lica u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, bilo putem službene elektronske pošte: [email protected], ili putem službene stranice Odjeljenja za visokotehnološki kriminalitet", poručuju iz MUP-a RS.

Internet korisnicima se savjetuje da osiguraju sve nedostatke i ranjive tačke svog kompjuterskog sistema i da prije svega vode računa o svojim ličnim podacima, da redovno prave sigurnosne kopije svih važnih datoteka i da ih čuvaju nezavisno od sistema, bilo na eksternom hard disku, optičkom medijumu za čuvanje digitalnih podataka ili u oblaku („cloud").

"Takođe poželjno bi bilo da koriste licencirane programe i da ih redovno ažuriraju, jer će tako zaštititi svoj računar od svih vidova malicioznih internet napada, te da nikako ne otvaraju neprovjerenu i sumnjivu elektronsku poštu", savjetuju iz policije.

PROČITAJTE I OVO:

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE