U Evropskom parlamentu u toku je usaglašavanje sedam nacrta rezolucija o Srebrenici koje su podnijele sve poslaničke grupacije, da bi se došlo do prijedloga tog dokumenta o kojem će se evropski parlamentarci izjašnjavati sutra.
Grupacija socijaldemokrata u svom tekstu rezolucije ističe da se zločin kao u Srebrenici nikada ne smije ponoviti i ukazuje na značaj pomirenja za budućnost regiona.
U rezoluciji se naglašava da je potrebno da svi politički predstavnici u BiH priznaju prošlost, da bi mogli da rade zajedno na boljoj budućnosti građana, kao i značaj koji zemlje u regionu, predstavnici vjerskih zajednica, civilnog društva, medija, obrazovanja i umjetnosti imaju u tom procesu.
Evropska narodna partija poziva sve građane BiH da iskoriste obilježavanje 20 godina od zločina u Srebrenici kao priliku da unaprijede pomirenje i saradnju, koji su ključni preduslovi za napredak svih zemalja u regionu na evropskom putu.
Parlamentarna grupa ECR, evropski konzervativci u Evropskom parlamentu, u svom nacrtu rezolucije navodi da u potpunosti podržava rad Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu, koji je do sada donio konačnu presudu za 147 optuženih, a radi na slučajevima još 14.
Parlamentarna grupa ALDE, liberali i demokrate, u svom prijedlogu, u koji je Tanjug imao uvid, poziva Savjet, Komisiju i države članice da učine sve što je u njihovoj moći da spriječe da se zločini kao u Srebrenici ikada više dogode u Evropi.
Poslanička grupa Zeleni, u svom nacrtu rezolucije, ističe da svi građani u BiH moraju da preuzmu odgovornost, da bi se stvorila održiva zemlja za sve.
Evropska ljevica (GUE) osuđuje nepotpunu istragu počinjenih zločina na svim stranama, uključujući i slučaj Nasera Orića, i napominje da je važan korak ka pomirenju u regionu da pred lice pravde budu izvedeni odgovorni za zločine počinjene tokom rata u BiH.
Poslanici ljevice ističu da je krajnje vrijeme da se okonča "strano prisustvo u BiH, te pozivaju političke elite u zemlji da preuzmu veću odgovornost za svoje postupke".
Evroskeptici u Evropskom parlamentu u svom tekstu ističu značaj politika pomirenja, te napominju da je važna uloga vjerskih autoriteta, medija i obrazovnih sistema u ovom teškom procesu.