U današnjem nastavku svjedočenja na suđenju generalu Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom, vještak odbrane za balistiku Zorica Subotić dokazivala je da 1993. i 1994. godine Vojska Republike Srpske nije ispalila sporne minobacačke granate
U ekspertskom izvještaju Subotićeva je pobijala nalaze više istraga sarajevske policije i Unprofora da su minobacačke granate u nizu teških incidenata u Sarajevu doletjele iz pravca položaja VRS.
Poslije analize istražnog materijala i tragova na terenu, Subotićeva je, iznoseći obilje tehničkih detalja, sugerisala, a u nekim slučajevima i tvrdila, da su projektili bili ispaljeni iz pravca u kojem je bila Armija BiH, prenose mediji.
Prema nalazu vještaka odbrane, minobacačke granate koje su u sarajevskom naselju Alipašino Polje 22. januara 1994. ubile šestoro djece, a ranile pet osoba, bile su ispaljene iz pravca UPI instituta, gdje je bila Armija BiH, a ne iz okoline Instituta za slepe, koju je držala VRS, kako se navodi u optužnici.
Subotićeva je rekla da su se nalazi Unprofora i sarajevskih istražilaca razlikovali ne samo oko pravca putanje granata, nego i oko kalibra minobacača iz kojeg su one bile ispaljene.
Poslije analize dostupne dokumentacije, Subotićeva je kao tačan prihvatila nalaz Unprofora i zaključila da su dve granate bile ispaljene iz iste cevi od 120 milimetara, sa udaljenosti veće od 3,5 kilometra, gde je bila takozvana Armija BiH.
Prema mišljenju veštaka odbrane, istražioci u Sarajevu pogrešno su utvrdili i odakle je doletela granata od koje je 12. jula 1993. stradalo 13 građana u redu za vodu u naselju Dobrinja.
Složivši se sa nalazom da je mina eksplodirala kada je pogodila jednu ženu u redu, Subotićeva je, analizirajući tragove eksplozije, utvrdila da je projektil doletio iz pravca suprotnog onom koji je naveden u optužnici.
Subotićeva će iskaz nastaviti u ponedeljak, 28. septembra, zato što Tribunal sutra neće raditi zbog praznika UN.