• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

General Mladić traži izuzeće dvojice sudija

Autor mondo.rs

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, kome se sudi pred Haškim tribunalom za ratne zločine u u BiH, tražio je da predsednik tog tribunala Karmel Ađijus i sudija Teodor Meron budu izuzeti iz Žalbenog veća.




Kako se navodi u zahtevu Mladićeve odbrane, traži se dobrovoljno povlačenje ili izuzeće Ađijusa i, umesto njega, imenovanje nepristrasnog i nezavisnog sudije.

U obrazloženju se navodi da je predsednik Haškog tribunala prekršio Mladićeva prava na pravedno suđenje i pretpostavku nevinosti.

Sud u Hagu je prethodno saopštio da je Mladić tražio da i sudija Meron bude izuzet iz Žalbenog veća zbog pristrasnosti.

Sudija Meron je bivši predsednik Haškog tribunala, a sada predsedavajući Rezidualnog mehanizma Haškog Tribunala i član Žalbenog veća Haškog tribunala.

Mladićevi zastupnici smatraju da Meron treba da bude izuzet iz Žalbenog veća u njegovom slučaju, kako bi se ostvarilo pravo optuženog na slobodno suđenje i prezumpciju nevinosti, a što je nepomirljivo s činjenicom da je Meron u prošlosti javno govorio da je tuženi odgovoran za zločine.

Oni su ovaj zahtev podneli predsedniku Žalbenog veća Karmelu Agijusu u skladu sa Pravilom 15 (B) koje se odnosi na pristrasnost.

Budući da je Predsednik žalbenog veća i sam predmet odvojenog zahteva za izuzeće, Mladićeva odbrana traži da tu dužnost preuzme potpresednik ili najstariji sudija.

U zahtevu za izuzeće se navodi da je Meron davao izjave o Mladiću koje ukazuju da ga on unapred smatra krivim.

ŠTA JE MERON "KRIV"

Meron je, kako je između ostalog objavljeno u spisu od 6. avgusta 2003. rekao da "tribunal neće smatrati svoj posao obavljenim dok Karadžić i Mladić ne budu privedeni pravdi, a to je, kako Mladićev tim upozorava, izraz koji implicira krivicu.

Kršenje pravičnosti

Mladićevi advokati su na stanovištu da se njihovom branjeniku krši pravo na pravično suđenje i tvrde da su isti pomoćnici sudija koji su učestvovali u pisanju presude Karadžiću, kojom je osuđen na 40 godina zatvora, pomoć sada pružaju sudijama u procesu protiv generala Mladića. Sudsko veće je, međutim, početkom jula odbacilo tvrdnje odbrane da je suđenje Mladiću nepravično, ističući da odluke i presudu donose samo sudije a ne njihovu pomoćnici, a danas je dozvoljavajući žalbu, ponovo odbilo da preispita svoju ranije odluku.

Mladić otuda traži da se sudija Meron dobrovoljno povuče ili bude izuzet i da se umesto njega imenuje nepristrasan i nezavisan sudija.

Odbrana, inače, smatra da su čak tri od pet sudija koji su izabrani u žalbeno veće neprihvatljivi zbog pristrasnosti protiv optuženog, o čemu, kako se navodi, svedoče njihove sopstvene reči.

Odlukom od 6. oktobra, Žalbeno veće čine sudija Karmel Ađijus, koji predsedava, i sudije Liu Dagun, Fausto Pokar, Teodor Meron i Barton Hol.

Inače, Sudsko veće Haškog tribunala dozvolilo je krajem septembra braniocima Ratka Mladića da ulože žalbu na odluku kojom je u maju odbijena kao neosnovana tvrdnja odbrane da je Mladiću prekršeno pravo na pravično suđenje.

Naime Mladićevi branioci u maju su od sudskog veća zatražili informacije o tome koji su sudijski pomoćnici iz predmeta protiv Radovana Karadžića sada angažovani u postupku protiv Mladića.

Kao alternativu, branioci su zatražili da čitav proces generalu Mladiću bude proglašen neispravnim, zbog kršenja prava optuženog na pravično suđenje.

O žalbi odbrane odlučivaće Žalbeno veće Tribunala.

Izlaganje završnih reči Haškog tužilaštva zakazano je od 5. do 7. decembra, a Mladićeve odbrane za 9, 12. i 13. decembra.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE