Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da institucije Republike Srpske moraju biti uključene u sve ključne projekte u okviru BiH.
Kada je riječ o izgradnji budućeg auto-puta Beograd-Sarajevo, Cvijanovićeva je istakla da Republika Srpska ima jasno definisan stav u vezi sa trasom koja je definisana strateškim dokumentima, a to je Transportna strategija Republike Srpske, koja zajedno sa strategijom Federacije BiH čini zajedničku okvirnu strategiju BiH.
Komentarišući deklaraciju o kriterijumima za definisanje trase budućeg auto-puta Beograd-Sarajevo, koju je predložio zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosići, a koja predviđa da trasa ide preko Tuzle, Bijeljine i Brčkog, Cvijanovićeva je za N1 rekla da joj se u cijeloj ovoj priči ne sviđa to što postoje prijedlozi pojedinaca, dok se malo kad vidi da su na djelu stvarno institucije.
"Imamo političke stavove, politička lobiranja, pojedinačna opredjeljenja. Nemam ništa protiv toga da svako ima pravo na svoj stav i da svako procjenjuje šta su to interesi ili da iz bilo kog drugog razloga bude motivisan da on sam predlaže određene stvari, ali ovo je veoma važno pitanje da bi ono moglo da prođe mimo institucije, bez dogovora", istakla je premiijer Srpske.
Ona je istakla da je žalosna činjenica što se nije sjelo sa predstavnicima drugog entiteta da se dogovara u vezi sa pitanjem trase buduće saobraćajnice Beograd - Sarajevo, dodavši da je ona za opciju da se razgovara.
"U vezi sa ovim ovako značajim pitanjem treba da se angažuju predstavnici institucija, da sjednu i razgovaraju sa gradonačelnicima, da sarađuju u okviru BiH, ali treba da bude angažovana i struka da kaže šta je to najbolje i najisplativije, i da se uvaži ono što su strateški definisani pravci u okviru entiteta", naglasila je premijer Srpske.
Ona je dodala da na institucionalnom nivou u okviru BiH još nije sjelo da bi se razgovaralo o takvim stvarima, a kamoli da bi se došlo do konačnog rješenja.
"Nismo vidjeli ni prijedlog ni inicijativu od bilo koga u okviru BiH. Ja mislim da su to stvari koje treba da definišu dva entiteta, dogovore se oko određenih stvari i naravno očekuju podršku Savjeta ministara, s obzirom da i tamo postoji ministarstvo koje se bavi tim pitanjima“, istakla je Cviajnovićeva.
Ona je naglasila da je strateško opredjeljenje Republike Srpske da gradi auto-puteve, moderne saobraćajnice. "Mi to želimo i biće tako, jer su to naši prioriteti i mi smo tome posvećeni. Nikada nismo rekli da nećemo auto-uteve i saobraćajnice", istakla je Cvijanovićeva.
Ne mogu se, kaže ona, izbacivati neka opredijeljenja koja neko želi i koja će eventualno postati obavezujuća za institucije, već su institucije te koje treba da budu na djelu.
Komentarišući izjavu gradonačelnika Bijeljine Mića Mićića da trasa puta treba da ide preko Bijeljine, Cvijanovićeva je rekla da gradonačelnik nekog grada misli da je dovoljno da se samo pojavi pred kamerama i saopšti šta on misli i ponoviča da po ovom pitanju treba da se angažuju institucije i da se razgovara u okviru BiH.
"Ne sporim pravo bilo kome da kaže ili lobira za određeno rješenje, ali želim da kažem da nije napozvaniji onaj koji je ugrabio priliku da stane pred kamere i kaže šta on želi, jer su institucije te koje treba da definišu tako važne stvari", istakla je ona i dodala da je Republika Srpska opredijeljena da gradi moderne saobraćajnice i da je to svakako jedna od strateških stvari, odnosno projekta koji se nalaze pri vrhu prioriteta.
Cvijanovićeva je naglasila da osim auto-puta Banjaluka-Doboj, Vlada Srpska ima namjere i aspiracija da se gradi i ostale auto-putevi, jer je želja da se dođe do Srbije.
"Mi želimo da gradimo i prema jugu, i prema Prijedoru, i Novom Gradu i sve to su stvari koje će biti realizovane", rekla je ona.
Cvijanovićeva nije željela da poredi gradnju saobraćajnica sa stanjem u Federaciji BiH, ali je ukazala na to da je uvijek Republika Srpska ta koja je na listi kritikovanih i na koju se upire prst, dok drugi entitet biva pošteđen tih stvari.
"Nažalost, došli smo u situaciju da nam budu blokirana sredstva Evropske banke za obnovu i razvoj za neko buduće angažovanje na tom planu, a to se desilo zbog nesuvajanja određenih reformskih zakonana nivou BiH. Mislim da je krajnje vrijeme da se u BiH ne ponašamao razmaženo i da gledamo na koji način ćemo nekom drugom da nanesemo štetu, a očekivati od tog nekog drugog da bude uvijek uslužan prema nama. To je filozofija i kultura funkcionisanja ove zemlje koja mora biti promijenjena", naglasila je Cvijanovićeva.
Govoreći o izgradnji pelješkog mosta, ona je ocijenila da je to izuzetno važan projekat za Hrvatsku, te da Republika Srpska nema ništa protiv da se on gradi, ali da pri tome treba uvažiti sve ono što je interes BiH i umjesto silne polemike bolje bi bilo da su vlasti u BiH sjele i razgovarale sa partnerima iz regije.
"Pelješki most nije jedini problem. Imali smo mi problema i sa granicom sa Crnom Gorom, pa napadom na tada srpskog premijera, sada predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenici, koju organi BiH nikada nisu istražili, sad imamo situaciju sa pelješkim mostom, a sutra će biti ne znam koja sitiuacija", rekla je Cvijanovićeva i naglasila da BiH, nažalost, u svemu tome nije pokazala zrelost za otvoreni razgovor sa drugima i razumijevanje potreba drugih.