Kosovski biznismen i bivši predsednik Bedžet Pacoli ne štedi novac da izdejstvuje oslobađanje Ramuša Haradinaja, javljaju beogradski mediji. Nebojša Stefanović: Nedopustivo mešanje Albanije
Pacoli, koji u javnosti figurira kao najbogatiji Albanac, svoje bogatstvo stavio je u funkciju Haradinajeve slobode, navodi list "Blic", a prenosi Tanjug.
Precizira se i da "bivši predsednik kosovskih Albanaca plaća pre svega lobističke grupe, koje bi trebalo da pritisnu francuske političare, ali i da pokrenu medijsku kampanju u Haradinajevu korist".
Haradinajevo hapšenje, navodi list, uznemirilo je Pacolija koji je, dva dana po njegovom hapšenju, na svojoj zvaničnoj Facebook strani objavio "da podržava miran protest građana Kosova protiv hapšenja bivšeg kosovskog premijera po srpskoj poternici".
Pacoli se istog dana oglasio još dva puta: jednom da bi ponovo pružio podršku porodici Haradinaj, a drugi put da bi javnosti predočio zaključke sa sastanka koje je imao sa predsednikom parlamenta Albanije Iljirom Metom i tom prilikom naveo da je ubeđen da "Francuska radi na oslobađanju Ramuša".
Pacoli je ocenio razočaravajućim da "kosovski parlament nije izglasao rezoluciju o Ramušu Haradinaju. Svi razgovori i obećanja na kraju su propali. Ovo je realna situacija", rekao je Pacoli.
Francuska će danas odgovoriti na zahteve srpskih i kosovskih vlasti za puštanje na slobodu, ili izručenjeSrbiji Ramuša Haradinaja.
Ministarstvo pravde Srbije poslalo je zahtev za ekstradiciju sa novim dokazima protiv Haradinaja, dok poslanici kosovskog parlamenta, iako nesložni oko teksta rezolucije kojom bi se tražilo njegovo oslobađanje, tvrde da je u pitanju montirani politički proces, prenosi RTK 2 i dodaje da su nakon protesta u Prištini, Tirani i Njujorku, oslobađanje Haradinaja juče zatraženo i na protestima u Prizrenu, Gnjilanu, Peći, Mitrovici, Đakovici i Uroševcu.
Ministarstvo pravde prosledilo je danas Francuskoj dodatnu dokumentaciju u vezi za proširenjem istrage protiv Ramuša Haradinaja.
U molbi za izručenje Haradinaja koja je u utorak poslata Francuskoj najavljeno da će biti dostavljeni dodatni dokazi koji se pre svega tiču naredbe za proširenje istrage protiv Haradinaja sa dokazima koji je potkrepljuju, precizirala je Kuburovih na RTV.
ALBANIJA SE MEŠA U SUVERENITET SRBIJE
Zahtev ministra unutrašnjih poslova Albanije Saimira Tahirija za ponovnu procenu Crvene poternice raspisane za Ramušem Haradinajem predstavlja grubo i nedopustivo mešanje jedne države u suverenitet Srbije, istakao je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović u pismu generalnom sekretaru Interpola Jirgenu Štoku.
"Zahtev Tahirija, predstavlja grubo i nedopustivo mešanje jedne države u suverenitet Srbije, koja je punopravna članica Interpola", rekao je Stefanović i podsetio da je Srbija prošle godine jasno ukazala na sve pravne, činjenične i bezbednosne aspekte eventualnog razmatranja prijema takozvanog "Kosova" u Interpol.
Ministar je dodao da zahtev albanskog ministra predstavlja i nedopustivo mešanje u osnovna načela rada Interpola koja se odnose na očuvanje suvereniteta članica i dobrovoljnosti u saradnji nadležnih institucija u oblasti međunarodne operativne saradnje.
"Pravosudni organi Srbije apsolutno su suvereni i nezavisni prilikom vođenja istraga po pitanju krivičnih dela bilo da su njihovi počinioci srpski državljani ili državljani bilo koje druge suverene države što takozvano "Kosovo" nije", istakao je ministar Stefanović.
Potpredsednik srpke vlade podsetio je i da je osnovno načelo Interpola da je svaka država članica suverena u donošenju odluka i sprovođenju međunarodnih pravila i preuzetih obaveza i istakao da primer postupanja nadležnih organa Slovenije po međunarodnom nalogu, koji je navedena u zahtevu albanskog ministra policije, nije pravilo u međunarodnoj policijskoj saradnji.
Ministar je naglasio da su u Crvenoj poternici za Haradinajem ispunjeni svi standardi tog instituta, kao i da je poternica pripremljena i objavljena u skladu sa pravilima, procedurama i standardima Interpola.
"Duboko sam uveren da ekspertski karakter organizacije kakva je Interpol treba da očuva fokus na struku i samim tim da izbegava razmatranje ovih pitanja koja imaju očiglednu političku konotaciju koja nije u duhu Ustava Interpola", zaključio je Stefanović.
Naredbu o proširenju istrage protiv Haradinaja, Tužilaštvo za ratne zločine dostavilo je u sredu Ministarstvu pravde i u toku je prevod dokumentacije, napomenula je Kuburović.
Haradinaj je prošle srede lišen slobode na aerodromu u Bazel-Miluz na francuskoj strani, na osnovu poternice koju je Srbja za njim raspisala 2004. godine i nalazi se u pritvoru.
Srbija ga traži zbog sumnje da je počinio zločine na Kosovu i Metohiji 1998. i 1999. godine koji nisu bili obuhvaćeni optužnicom Haškog tribunala po kojoj je pravosnažno oslobođen.
U pitanju su ratni zločini protiv civilnog stanovništva u zoni odgovornosti Dukađini 1998. i 1999. godine.