Poseta hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović Turskoj ocenjena u BiH i hrvatskim medijima kao fijasko.
Naime, umesto da razgovor sa Tajipom Redžepom Erdoganom u prvi plan izbaci produbljivanje odnosa Hrvatske i Turske, u žižu interesovanja je izašao pokušaj hrvatske predsednice da lobira kod turskog kolege da utiče na Bošnjake u BiH u vezi donošenja novog izbornog zakonodavstva pre izbora na svim novima koji će u toj državi biti održani u ovoj godini.
Budući da je od Erdogana dobila jasan odgovor da ne namerava da se meša u unutrašnje stvari BiH, te da je pitanje izbornog zakonodavstva BiH unutrašnje pitanje te zemlje, mediji u Hrvatskoj i BiH ocenjuju da je poseta Kitarovićeve Ankari doživela fijasko.
Bošnjačke stranke osudile su pokušaj hrvatske predsednice da utiče na turskog predsednika Erdogana kako bi pomogao u izmeni izbornog zakona BiH.
Predsednik Saveza za bolju budućnost Bosne i Hercegovine Fajrudin Radončić, koji je poznat po oštrim kritikama Stranke demokratske akcije ali i turskih vlasti, izjavio je da je saglasan sa turskim predsednikom, koji je predsednici Kitarović rekao da je pitanje izbornog zakonodavstva unutrašnje pitanje BiH.
Radončić smatra da je pokušaj Kitarović da se uplete u unutrašnja pitanja BiH preko turskog predsednika uvredljivo za Bošnjake.
Iz SDP-a BiH su saopštili da sastanak hrvatske predsednice i turskog kolege na temu unutrašnjih pitanja BiH "predstavlja svojevrsnu političku okupaciju" Bosne i Hercegovine.
Hrvatski mediji: Gde je nestala Kitarović!?
"Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine smatra nedopustivim i neprihvatljivim da se unutarnja politika naše zemlje kroje u Turskoj na sastanku Kolinde Grabar-Kitarović i Erdogana", navodi SDP-a. Stranka tvrdi da je reč o kontinuitetu mešanja u unutarnje stvari BiH.
Najgore je što sama ideja da se od Erdogana traži konstruktivan pritisak na vrh bošnjačke politike u BiH, konkretno na člana Predsedništva i predsednika SDA Bakira Izetbegovića, uopšte nije toliko loša, piše Slobodna Bosna.
Panika uoči susreta Kolinda-Erdogan
Izetbegović se, naime, već godinama stalno predstavlja kao Erdoganov prijatelj i posilni i, kako primećuje taj medij, priča gluposti poput one da je njegov otac Alija Izetbegović Erdoganu BiH ''ostavio u amanet'', uživa u samoponižavanju pred novim turskim sultanom i forsiranju nekakve bizarne ''bratske veze bošnjačkog i turskog naroda''.
Kada bi Erdogan doista hteo da interveniše kod Izetbegovića i natera ga da napravi ovo ili ono, to ne bi ostalo bez rezultata. Ali, nije jasno zašto je hrvatska predsednica mislila da će to učiniti na njen zahtev, piše Slobodna Bosna i dodaje da se, ipak, može naslutiti zašto se Kitarović odlučila na medijsku operaciju u kojoj sebe predstavlja kao "veliku promoterku prava bosanskohercegovačkih Hrvata na dvoru turskog sultana, nakon koje joj ostaje mogućnost da se hvali time što je pokušala".
Nakon posete Kitarović oglasio se I Izetbegović koji je obelodanio da ga je usred razgovora sa hrvatskom predsednicom Erdogan pozvao telefonom.
"Iznenadio sam se. Erdogan me je nazvao i rekao da se nalazi sa gospodjom Kitarović i pitao da li smo za trilateralu na ministarskom, pa predsedničkom nivou. Zašto ne? Uvek vredi razgovarati. Ali sumnjam da se tako može naći rešenje za problem koji traje deset godina. Erdogan je kazao da želi da imamo bolje odnose sa Hrvatskom, razgovaraćemo, zašto ne", rekao je Izetbegović.
KRITIKE I U HRVATSKOJ
Poseta Kitarovićeve Turskoj kritikovana je i u Hrvatskoj.
Bivši predsednik Hrvatske Ivo Josipović rekao je da se Hrvatska ranijih godina znala nasukati mešanjem u unutrašnja pitanja BiH te da razgovori u Turskoj "o unutrašnjem zakonodavstvu BiH nemaju nikakvih izgleda". „Neće se to dogoditi, to je potpuna "naiva", to se mora provesti u BiH izmedju svih strana", rekao je Josipović.
Analitičari u Hrvatskoj suglasni su u oceni da je poseta Kitarović Turskoj i susret sa turskim predsednikom Erdoganom bio neuspeh, jer nije uspela u nameri koju je najavljivala na sva zvona.
Politički analitičar i bivši hrvatski ambasador u Rusiji Božo Kovačević izjavio je tim povodom da se moglo i očekivati da od posete ne bude nikakvih rezultata. "Ta poseta je unapred bila osuđena na neuspeh, ako je njegova glavna svrha bila da se Erdogan pridobije da utiče na bošnjačku stranu u BiH da prihvati promenu izbornog zakonodavstva.
Politički analitičar Žarko Puhovski je rekao da je hrvatska predsednica što se izbornog zakona u BiH tiče potpuno u pravu jer je on duboko diskriminatorski, ali smatra da je sve to izvedeno na traljav način koji će se, zapravo, obiti o glavu ne samo predsednici, već upravo hrvatskoj zajednici u Bosni i Hercegovini.
I socijaldemokrata i bivši zamenik ministra spoljnih poslova Hrvatske u vladi Zorana Milanovića, Joško Klisović, je za hrvatske medije rekao da je poseta Kitarović Ankari neuspeh, jer nije uspela u nameri koju je sama najavila.
Osim toga, kaže Klisović, mislim da je tom posetom poslata i pogrešna poruka jer je "naša predsednica odlazeći kod Erdogana svesno ili nesvesno poslala, na žalost, poruku da smatra da je Turska tutor Bošnjaka u Bosni i Hercegovini, a valjda je onda Hrvatska tutor Hrvata u Bosni i Hercegovini".
"To je pogrešno! To su dva politička naroda koji moraju samostalno brinuti o svojoj sudbini, a mi im u tome možemo pomoći. To je Erdogan na kraju krajeva i poručio vrlo javno našoj predsednici", naveo je Klisović, preneli su hrvatski mediji.