Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, putem Interpola, od kolega iz Južne Afrike dobilo je otiske prstiju ubijenog u Johanesburgu.
Analizom u Srbiji utvrđeno da je reč o Milanu Đuričiću, koji je osuđen za ubistvo Željka Ražnatovića Arkana i dvojice njegovih prijatelja.
To je za Tanjug potvrđeno u MUP-u.
Milan Đuričić ubijen je pre desetak dana u Johanesburgu, Južna Afrika.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je ranije rekao da je policija od prvog trenutka kada se u medijima pojavila ta informacija preko Interpola pokušala da dođe do informacija o ubijenom, s obzirom da je reč o našem državljaninu.
Potvrda je ipak stigla, nakon desetak dana.
Đuričić je bio osuđen na 30 godina zatvora zbog ubistva Željka Ražnatovića Arkana u hotelu "Interkontinental”, 15. januara 2000. godine.
Pošto je Đuričić bio u bekstvu od oktobra 2006, postupak protiv njega je zastareo, pa je sud povukao poternicu za njim.
Kao neposredni izvršilac osuđen je Dobrosav Gavrić (39), koji je dobio 35 godina zbog ubistva Ražnatovića i dvojice njegovih prijatelja Milenka Mandića Mande i Dragana Garića Gare, a nalazi se i dalje u kućnom pritvoru u Južnoafričkoj Republici, u kojoj je uhapšen u decembru 2011, a tamošnje vlasti ga još ne izručuju našoj zemlji.
Željko Ražnatović Arkan (48), najmoćniji čovek na kriminalnoj sceni Srbije u vreme Slobodana Miloševića, ubijen je 15. januara 2000. godine, u beogradskom hotelu "Interkontinental".
Željka Ražnatovića je, prema pravosudnoj presudi, ubio policajac Dobrosav Gavrić iz sela Trbušnica kod Loznice.
Karadžić: Muslimani slavili Arkana, bio "divan"...
Proces za ubistvo Ražnatovića ponovljen je nekoliko puta pred Višim sudom u Beogradu, a Gavrić, kasnije osuđen na 35 godina zatvora, pušten je iz pritvora 2006. godine i od tada je nedostupan srpskom pravosuđu.
U bekstvu je bio i pomagač Milan Đuričić Miki, dok Dragan Nikolć Gagi, jedan od junaka dokumentarnog filma "Vidimo se u čitulji", u Zabeli kod Požarevca izdržava kaznu od 30 godina zatvora. Gagi je takođe bio u bekstvu, ali je 2003. godine uhapšen u Beču i izručen Srbiji.
Izvor: Mondo/Stefan StojanovićNa mnogobrojnim suđenjima nisu utvrđeni ni motiv niti nalogodavci ubistva Ražnatovića, pa je tako ostalo nejasno šta je nagnalo policajca iz Trbušnice da ubije tada najmoćnijeg kriminalca u Srbiji i, pored njega, ubije i Milenka Mandića Mandu i Dragana Garića, koji su sedeli sa Arkanom u separeu hotelskog hola.
Posle ubistva se nagađalo da je država podstakla sukob dva navodna narko bosa, koja su se osetila moćnijim nego što se to državi sviđalo, kako bi se raščistio teren za novu kriminalnu grupu ljudi jednostavnijih shvatanja, a pod kontrolom pukovnika DB-a Milorada Ulemeka Legije i Ljubiše Buhe Čumeta, krijumčara, kako je svedočio Dejan Milenković Bagzi, ogromnih količina heroina. Ta grupa je kasnije nazvana "surčinski klan".
Slobodan Milošević se u intervjuu datom krajem 2000. godine, posle pada s vlasti, ogradio od Arkanovog ubistva, za koje je optužio zapad.
"Ubili su jednog Arkana", rekao je tada Milošević, i obrazložio da je to ubistvo bilo deo pripreme za promenu vlasti u Srbiji, jer su zapadne sile "znale da je Arkan patriota" koji bi mogao da odigra značajnu ulogu u odbrani vlasti u događajima poput 5. oktobra.
U martu 2014. godine objavljeno je da tužilaštvo ima nove dokaze o ubistvu Ražnatovića, ali da nema potvrde da iza likvidacije stoji tadašnji politički vrh na čelu sa Slobodanom Miloševićem.
Kao osnovni razlozi za ubistvo, kako je tada objavljeno, pominjani su Arkanovo potencijalno svedočenje pred Haškim tribunalom, kao i susret sa jednim visokim zapadnim zvaničnikom, za koji postoji i više svedočenja.