Izet Alić, penzionisani limar iz Livna, vlasnik je muzeja starina u kojem se nalazi više od 6.000 eksponata, među kojima i predmeti iz 5. i 7. vijeka
Privatni muzej antikviteta u Livnu u prvih šest mjeseci ove godine posjetilo je više od 500 gostiju iz BiH i inostranstva, a u proteklih 25 godina čak 20.000, potvrdio je vlasnik Izet Alić (67), penzionisani limar i zaljubljenik u starine livanjskog kraja.
Alićev muzej starina, u kojem se nalazi više od 6.000 raznih eksponata, među kojima i predmeti iz petog i sedmog vijeka, vjerovatno je najveći i najbogatiji privatni muzej u Federaciji BiH.
Jedini privatni muzej u ovom dijelu BiH tokom cijele godine posjećuju razne delegacije, turističke grupe i đačke ekskurzije, kaže Alić.
On ističe da Muzej, uprkos tome, nema finansijsku podršku opštinskih, kantonalnih i federalnih vlasti i institucija za očuvanje vrijedne zbirke starih predmeta, fotografija i dokumenata koji svjedoče o prošlosti livanjskog kraja.
Ali, zato posjetioci ovog jedinstvenog muzeja mogu u "kasicu" ubaciti novčani prilog.
Posjetioci mogu po simboličnim cijenama kupiti i razne suvenire - replike starih predmeta koje vrsni majstor izrađuje u svojoj limarskoj radioni od bakrenog i pocinačanog lima.
Muzej je otvoren 1986. godine u posebno uređenom prostoru koji je dio njegove porodične kuće u livanjskoj staroj čaršiji.
(MONDO/Srna)