Funkcija koju posjeduje Edge pregledač štedi resurse korisnicima
Nije ništa novo da Microsoft hvali "svoga konja", ali najnovija statistika kompanije iz Redmonda, koja se tiče internet pregledača, je vrlo interesantna. Sleeping Tabs funkcija, koju posjeduje Edge, je svojim korisnicima uštedjela 273,7 petabajta RAM-a u posljednjih 28 dana.
Ovaj podatak je objavljen na za zvaničnom Twitter nalogu Microsoft Edge razvojnog tima. Napominje se da je funkcija Sleeping Tabs korišćena na šest milijardi kartica na Windows uređajima u proteklih 28 dana, što je rezultiralo uštedom od 273,7 petabajta RAM-a, odnosno uštedom od 39,1 MB po kartici.
Use sleeping tabs to save resources? You aren’t alone! Over the past 28 days on Windows devices, we slept 6 billion tabs resulting in a savings of 273.7 Petabytes of RAM. That’s roughly 39.1 megabytes saved per tab.pic.twitter.com/hgTcpcMwvh
— Microsoft Edge Dev (@MSEdgeDev)June 6, 2022
Edge je Sleeping Tabs funkciju dobio u januaru prošle godine, a dizajnirana je za one korisnike koji vole da drže desetine kartica pregledača otvorenim u isto vrijeme (većina nas). Ovo može "pojesti" sistemske resurse kao što su RAM i CPU, ali Sleeping Tabs se zasniva na Chromium tehnologiji "zamrzavanja", kako bi stavio nekorišćene kartice u stanje "spavanja" nakon što im se nije pristupilo dva sata, pomažući da se oslobode memorija i CPU.
Iako 39 MB po kartici ne zvuči kao ogromna ušteda, ona može biti veoma značajna kada postoji niz otvorenih kartica na jeftinijim uređajima koji nemaju puno memorije. Manja potrošenja resursa takođe znači duže trajanje baterije.
Interesantno je da su testovi pokazali da je Sleeping Tabs efektivnija metoda od ekvivalentne funkcije na Chrome pregledaču. Google nastavlja da se oglušuje o žalbe korisnika da njihov pregledač crpi previše resursa.
Sleeping Tabs funkcija je podrazumijevano omogućena u Edge pregledaču, a vrijeme prije nego što kartica postane neaktivna se može promeniti u podešavanjima.
Edge je trenutno drugi najpopularniji pregledač na računarima, nakon što je prestigao Safari. Trenutno ima 10% udela tržišta, ali je i dalje daleko od Chrome pregledača koji drži 66%.