Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 više nisu dostupni u onlajn prodaji u SAD nakon što je američka Komisija za međunarodnu trgovinu uvela zabranu, zbog spora oko patenta sa kompanijom Masimo, koja treba da stupi na snagu 26. decembra
Više nije moguće kupiti posljednje modele Apple-ovih flagship pametnih satova, Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2, putem kompanijske onlajn prodavnice. Apple je te uređaje uklonio iz prodaje zbog predstojeća zabrana uvoza koju je uvela američka Komisija za međunarodnu trgovinu (ITC) koja treba da stupi na snagu 26. decembra.
Oba sata će nestati iz Apple-ovih prodavnica poslije 24. decembra. Zabrana je rezultat spora oko patenta sa proizvođačem medicinskih uređaja Masimo. ITC je u tom slučaju presudio da senzor SpO2 u Apple-ovim pametnim satovima krši Masimove patente.
Riječ je o tehnologiji pulsnog oksimetra kompanije Masimo koju je tehnološki gigant iz Kupertina iskoristio u svojim Apple Watch pametnim satovima, što je značilo zabranu prodaje ovih uređaja na teritoriji SAD.
Američka Komisija je odbila Apple-ov prijedlog da zabranu odloži dok se čeka žalba. A pošto se spor oko patenta odnosi isključivo na SpO2 senzor, Apple može da nastavi da prodaje svoj pristupačniji sat Apple Watch SE, koji njime nije opremljen, piše The Verge.
Ova funkcija je debitovala u Apple Watch Series 6 pametnom satu, iz 2020. godine, i od tada se pojavljivala u svakom sljedećem Apple-ovom flagship pametnom satu.
Apple je, takođe, iz svoje onlajn prodavnice povukao "osvježene" verzije prethodna dva modela svog pametnog sata, Serije 7 i Serije 8, opremljena senzorima SpO2. Dva specijalna izdanja Serije 9, Apple Watch Nike i Apple Watch Hermès, takođe su povučena iz prodaje.
Zabrana ITC-a se odnosi samo na prodaju putem Apple-ovih sopstvenih kanala prodaje, što znači da drugi prodavci ne bi trebalo da budu pogođeni njom, sve dok ne rasprodaju postojeće sopstvene zalihe . Zabrana se, takođe, odnosi samo na prodaju satova u SAD, dok ostali dijelovi svijeta nisu pogođeni.
Ostaje, međutim, nejasno koliko bi dugo zabrana prodaje satova mogla da traje.
U pokušaju da izbjegnu kršenje Masimovih patenata, Apple-ovi inženjeri rade na izmjenama softvera uređaja na koje se zabrana odnosi. Pokušavaju da promijene način na koji Masimovi algoritmi mjere nivo kiseonika u krvi i način na koji te podatke predstavljaju korisniku, javio je ranije Bloomberg.
Iz Masima, međutim, ističu da su njihovi osnovni patenti povezani sa hardverom, što može da znači da softverska podešavanja nisu dovoljna za rješavanje problema. A promjene hardvera bi mogle da potraju najmanje tri mjeseca, što bi uticalo na proizvodnju i isporuke novih Apple satove.
BONUS VIDEO:
(MONDO)